Anne - Çocuk

2 yaş sendromu çocuğun davranışları

2 yaş sendromu; bebeklerin bebeklik döneminin sona erdiği ve çocukluk dönemine geçiş yaptığı gelişim evresidir. Bu dönemde bebekler artık kendilerini bağımsız birer birey olarak kabul ettirmeye çalışırlar. Birçok eylemi kendileri yapmak istedikleri için bu dönemin ebeveynler olarak ta oldukça zorlu bir dönem olduğu söylenebilir. Bu yazımızda 2 yaş sendromu nedir? 2 yaş sendromu nasıl geçer? 2 yaş sendromunda ebeveynler nasıl bir davranış sergilemelidir? Sorularına yanıt vermiş olacağız.

2 yaş sendromu olan çocuğa nasıl davranmalıyız?

2 YAŞ SENDROMU NEDİR?

2 yaş sendromu bebeklerin 18. ve 36. aylarında görülen çocuklar için de anne babalar için de zorlu ve yorucu psikolojik gelişim süreçlerinden biridir. Bebeklik döneminden yavaş yavaş çıkılarak birey olarak kabul görme isteği içerisinde olan çocuklar bu dönemde öfke nöbetleri, her şeyi kendileri yapma isteği, bağımsız olma, bağırma, inatlaşma ve sinirlilik hali gibi bazı davranışlar sergilerler.2 yaş sendromunda anne babalar sabırlı davranmalı ve bu zorlu süreci sakin bir biçimde yönetmelidir. Bu dönem geçici bir psikolojik gelişim sürecinin parçası olup son derece normaldir ve tüm sağlıklı çocuklarda olması muhtemeldir.

2 yaş sendromu sürecinde ebeveynlere büyük sorumluluklar yüklenir. Bu dönemde çocukla doğru biçimde iletişim kurarak, onu ve ihtiyaçlarını anlamak ve sınırlar belirlemek son derece önemlidir.

2 YAŞ SENDROMU BELİRTİLERİ

2 yaş sendromundaki yaklaşımlarımız çocuklarımızın kişiliklerinin gelişmesinde oldukça önemlidir. Bu dönemde çocuklar duygusal yönden tam anlamıyla gelişmiş olmadıkları için çoklukla ihtiyaçlarını ağlayarak anlatmaya çalışırlar. Bu dönemde çocuğa karşı sakin ve dikkatli davranmak onların gelişimine olumlu katkı sağlar. Bu nedenle 2 yaş sendromunun belirtilerini bilip buna göre davranmak doğru olacaktır. 2 yaş sendromunun belirtileri:

 • Sinirlilik ve hırçınlık hali
 • Öfke patlamaları
 • Herşeyi kendi kendilerine yapma isteği
 • Anlaşılamadıklarını düşündüklerinde sinirlenmeler
 • Her şeye dokunma isteği / hiper aktiflik
 • Söz dinlememe – aksi tavırlarda bulunma
 • Ağlamalar, bazı durumlarda başını yere, duvara vs. vurma
 • Kendi istediklerini yapma ısrarları
 • Her şeye kendileri karar verme isteği
 • İştahsızlık, yemek yemeye direnme
 • Uyku düzensizlikleri/ uyumaya direnme
 • Her şeye olumsuz cevap verme

2 YAŞ SENDROMU NEDEN OLUR?

 • Ebeveynlerin aşırı korumacı tutum ve davranışları
 • Engellenme
 • Kardeş kıskançlığı
 • Yanlış tuvalet eğitimi
 • Aile içinde şiddete şahit olma
 • Yemek yedirmelerde anne babaların ısrarcı davranışları
 • Günlük enerjinin harcanmaması
 • Ailenin çocuğa ilgisiz davranışları

2 YAŞ SENDROMU OLAN ÇOCUKLARA NASIL DAVRANMALI?

2 yaş sendromunda en fazla sorumluluk anne babalardadır. Çocuklar bu dönemde artık kendilerinin farkına varılmasını, çevresindekiler tarafından doğru algılanılmayı ve dikkate alınmasını isterler. Bu nedenle evebeynler çocukları ve onların isteklerini anlamaya çalışılmalıdır.

Bu dönemde çocukların benliğinin engellenmemesi gelişim için faydalı olacaktır. Olumsuz kelimeleri (hayır gibi) anne babalar da sık kullanmamalıdır. Engelleyen tutumlar karşısında çocuklar daha çok ters davranışlarda bulunarak onların gelişimine olumsuz etki yaratabilmektedir.

Çocuklar iki yaşında artık çevresindeki nesneleri ve kişileri algılamaya çalışırlar. Nesnelere dokunan ve sürekli sorular soran çocuklar kendilerini ortaya koymaya çalışma çabası içerisindedirler. Bu da onların gelişimi için son derece sağlıklı bir yoldur. Eğer nesnelere dokunulmasına izin verilmez ya da sorular sorduğunda terslenirse bu davranışlar çocuğu ilerde özgüvensiz ve içine kapanık bastırılmış bir bireye dönüştürür.

Çocuklar bu dönemde öfke nöbetleri geçirebilir. Öfkesi engellenmeye çalışılmamalıdır. Aksi durumda zamanla o içindeki öfkesini kendisine yönelik davranışlarla gösterebilir. Çocukların duygularını dökmesine müsaade edilerek onlara bu dönemde destek olunmalıdır.

Günlük enerjisini boşaltabilmesi için onu dışarı, parklara vs. sık sık çıkarmak uygun olacaktır.

Çocuklar eğer yapmaması gereken davranışlar sergilediğinde onlara kızmak ya da ceza vermek yerine dikkatini başka yere çevirmek daha kolay ve yerinde olacaktır.

2 YAŞ SENDROMU NE ZAMAN BİTER?

Genellikle üç-üç buçuk bazı durumlarda dört yaşında son bulur. Her çocuk için süre aynı olmamakla birlikte duygusal gelişimlerine göre bu süre değişebilir. Bu dönem ebeveynler için bazen o kadar yorucu bir hal alır ki uzun bir süre olumsuz, sinirli ve agresif davranışlar sonsuza kadar sürecek diye düşünülür.

Bu dönemi çocuklarımızın gelişim sürecinin bir parçası olarak yorumlayıp sakin ve dikkatli tutumlar sergileyerek onların gelişimine olumlu katkılarda bulunmak ebeveynlerin sorumluluklarındandır.

2 yaş sendromu hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin B12 Vitamin Eksikliği ve D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu