Sağlık

Kilo alamayanlar için beslenme tablosu

Hızlı kilo almak için nasıl beslenmeliyim?

Kilo alamayanlar için beslenme tablosu konusuna değineceğimiz bu yazımızda aynı zamanda Ne yersem kilo alabilirim? Hızlı kilo almak için nasıl beslenmeliyim? Sağlıklı bir şekilde nasıl kilo alınır? gibi sıklıkla duyduğumuz sorularınıza da yanıt vermeye çalışacağız..

Bazı insanlar için kilo almak, kilo vermekten çok daha zor olabilmektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olmamasına rağmen bu zamana kadar yaptığınız birçok kilo alma diyetlerinde kilo alamamışsanız eğer siz değerli okuyucularımıza faydalı olduğunu düşündüğümüz sağlıklı bir şekilde kilo almak için beslenme rutininize eklemeniz gereken besinlerden söz etmek istiyoruz:

Kilo alamayanlar için beslenme tablosu Ne yersem kilo alabilirim? Hızlı kilo almak için nasıl beslenmeliyim? Sağlıklı bir şekilde nasıl kilo alınır?

Kilo alamayanlar için beslenme tablosu

1.Süt

Süt içerdiği protein ve karbonhidrat sayesinde çok eski zamanlardan günümüze kadar kilo aldıran aynı zamanda kemik, kas güçlenmesi sağlayan vitamin ve mineral kaynağı olan içeceklerin başında gelir.Hem sağlıklı kilo almak hem de kasları güçlendirmek isteyenler beslenme listelerine sütü ekleyebilirler.Sütü sade olarak içmek size uygun değilse bunun yerine sevdiğiniz meyvelerden katıp smoothie yaparak ta tüketebilirsiniz.

2.Pirinç

Pirinç, kilo almanızı sağlayacak karbonhidrat kaynaklarındandır.Pirinç oldukça fazla kalori içerdiği için kilo almanızda önemli bir yardımcı besindir.

3.Kırmızı et

Kırmızı et özellikle yağlı etler en iyi kas geliştirici ve kilo aldırıcı yiyeceklerdendir. Aynı zamanda harika bir  protein kaynağıdır. Sağlıklı kilo almak için mutlaka haftanın üç günü beslenme listenize kırmızı et eklemelisiniz.

4.Fındık ezmesi – Fıstık ezmesi

Kilo almak için mükemmel seçimlerden biridir. Fındık ya da  fıstık ezmesi hem çok lezzetli hem de kalorisi yüksek atıştırmalıklardandır.

5.Patates

Patates ve benzeri nişasta içeren besinler, kalori açısından oldukça yüksek olduğu için kilo almak isteyenlerin tercih edebileceği gıdalardır.

6.Somon – Yağlı balıklar

Somon balığı ve diğer yağlı balıklar, omega-3 kaynağı olup sağlığınız için mükemmel tercihlerdendir. Kaliteli protein sağlayarak kas kazanımınıza destek olurlar ve vücudunuzun savunma mekanizmasına olumlu katkıları vardır.

7.Peynirler

Tam yağlı peynir kalori ve yağ oranı bakımından yüksektir. Aynı zamanda çok iyi bir protein kaynağıdır. Öğünlere ya da salatalara peynir eklemek ekstra kalori almanızı sağlayarak sağlıklı kilo alma sürecinizi destekler.

8.Sağlıklı Tahıllar

Tahıllar iyi birer karbonhidrat, kalori ve besin kaynağıdır.Aynı zamanda metabolizmanıza olumlu katkılar sağlar. Sağlıklı tahıllardan yulaf ezmesini tam yağlı sütle pişirip bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Kuru meyveler sağlıklı lif ve antioksidan deposu sayılabilir.Bu nedenle hazırladığınız yulaf ezmesine kuru meyveler ekleyerek daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

9.Yumurta

Yumurtanın en iyi kas geliştirici besinlerden olduğunu bilmeyen yoktur.Yumurta yüksek protein ve sağlıklı yağlarla donatılmıştır.Günlük kalori alımınızda yumurtayı mutlaka rutininize eklemelisiniz.

10.Yoğurt

Tam yağlı yoğurtlar protein, karbonhidrat ve yağ olarak mükemmel bir besin kaynağıdır.Kalori olarak ta yüksek olduğu için yoğurdu meyvelerle karıştırarak tüketmek sağlıklı kilo almanızda önemli rol oynar.

11.Taze meyveler

Her mevsimin dönemine ait meyvelerden tüketmek hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de sağlıklı besin profiline sahip oldukları için vücudunuza sayısız katkılar sağlar. Kilo alma sürecinizde muz,avokado gibi besin değeri yüksek meyveler tercih edebilirsiniz.

12.Bitter çikolata

Bitter çikolata, antioksidanlarla doludur.Ayrıca bitter çikolatanın kalp,diyabet gibi bazı kronik hastalıklar riskini azaltıcı özelliği de bulunmaktadır. Kan şekerini düzenleyerek stresi azaltır. Kilo almaya yardımcı olacak yüksek oranda kalori içerdiğinden rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Kilo almanın sırrı , hareket halinde yaktığınız kaloriden daha fazla kalori almayı sağlamaktır.Fakat bu kilo alma niyeti sağlıksız paketli ve işlenmiş birçok gıdayı tüketmek olmamalıdır.Burada önemli olan sağlığınızı koruyarak ilerlemektir.Bu sebeple burada bahsettiğimiz bilgiler size sağlıklı kilo alma yolunda rehber olacaktır.. Sağlıkla kalın..

Kilo alamayanlar için beslenme tablosu hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Sitemizde yer alan;

gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu