Sağlık

Albino Nedir? Albino Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Albino yani albinizm; saçta, deri ve gözde az sayıda renk pigmentinin olduğu ya da hiç olmadığı genetik bir hastalık türüdür. Ülkemizde dört bin ila bin bin kişinin albino olduğu sanılmaktadır.

Albino nedir? Albino hastalığının tedavisi

Albino Nedir? (Albinizm)

Albinizmya da Albino vücutta melanin üretimi sorununa neden olan farklı nedenlerden dolayı beliren bir hastalıktır. Hastalığın Latince beyaz olan albus kelimesinden türemiştir. Hastalık için albinos, albinizm gibi terimler kullanıldığı sıkça görülmektedir. Albinizm hastalığı olan kişilere albino denir.  Bu hastalığı taşıyan kişilerin en belirgin özellikleri saçlarında, gözlerinde ve derilerindeki açık renk en önemli bulgulardır. Dolayısıyla aslında albino olan kişilerin kansere yakalanma riskleri oldukça yüksektir.

Melanin adındaki pigmentler, saç, deri ve göze rengini veren pigmentlerdir. Görmemizi sağlayan optik sinir çerçevesi yine bu melanin pigmenti ile çevrilir. Bu bağlamda albino olan kişilerde görme kaybının da yaşandığı bilinmektedir. Melanin saç, göz ve derilerde bulunan malanosit hücreler aracılığıyla sentezlenir. Albinizmmelanin üretimini karşılayan genlerde oluşan mutasyon nedeniyle ortaya çıkabilir. Yani kısaca hangi gen etkileniyorsa oluşan albino etkisi de bu doğrultuda seyir izlemektedir. Bazı albinizm türlerinde melanin sayısı az salgılanırken, kimi türlerinde hiç melanin salgılanmadığı ortaya çıkmıştır.

OkülokutanözAlbinizm (OCA): En sık görülen albinizmtüdür. OCA1 – OCA7 arasında yer alan 7 genden birinde oluşan mutasyon sonucu ortaya çıkar. Kişide okülokutanözalbinizm hastalığı olması için, hem anne hem de babasında bu mutasyonlu genlerin olması gerekir. OCA genlerinde yaşanan bu mutasyon melanin üretimini etkiler. OCA tiplerine göre hastalarda oluşan albinizm farklılık gösterebilir. Bunun sonucu olarak görme sorunları yaşanabilir.

Oküler Albinizm: Oküler albinizmin sonuçları gözle görme sorunlarına neden olur ve bununla sınırlıdır. En sık rastlananını TİP 1 oküler mutant gen X kromozunu vasıtasıyla taşınır. Yani kişinin annesinden gelen genlerdendir. Nadiren görülür. 

(Albinizm) Albino Belirtileri Nelerdir?

Albinizm belirtileri göz, cilt ve saçlarda kendini gösterir. Albino olan kişilerin ten renkleri birinci derece akraba olan kişilere nazaran daha açık renktedir. Bu renk tonları beyaz, gri ve kahverengi olarak görülebilir.  Albino hastalarının güneşe maruz kalma sonucu ciltte bazı reaksiyonlar oluşabilir. Bu rekaskiyonlar;

  • Çil, güneş lekeleri, lentigolar,
  • pigmentli ya da pigmentsiz benler,
  • güneş yanığı şeklinde görülebilir.

Kimi albinolarda çocukluk zamanlarında melanin artışı görülürken bazı durumlarda cilt pihmentasyonu yıllarca aynı kalabilir. Bu da pihmentasyonmiktarıı yükseltebilir. Yaş ilerledikçe açık tonlarda koyulaşma da görülebilir. Kaş ve kirpiklere kadar görülen bu açık renkler, göz renklerini maviden zamanla kahverengine kadar değiştirdiği durumlar gözlemlenir. Bu bağlamda göze rengini veren iris tabakasındaki pigmentasyon sayısı irisin şeffaflaşmasına neden olabilir. İris de fazla ışığın göze girmesini engellemede yeterli olmayabilir. Bazı dijital ortamlarda gözlerin kırmızı çıkmasına gibi durumlarla sonuçlanabilir.

Albinizm Tedavisi Nasıldır?

Albinizm tedavisi tamamen mümkün bir hastalık değildir. Bu tedavide hastanın göz kontrllerinin ardından cilt kanseri öncülü lezyon taramasını kapsar. Bu hastalıkta dermatoloji ve oftalmoloji bölümünün iş birliği ile yapılan bir tedavi söz konusudur. Albinolar doktorların önerdiği gözlükleri kullanmalı ve sürekli göz muayenesine gitmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda dermatoloji kontrollerinin de periyodik olarak yapılması önemlidir. Cilt kanserine yol açabilecek durumları önlemek adına bazı önlemlerin alınması gerekir. Albinolar çocukluk yaşlarından itibaren güneş kremi kullanmak, koruyucu ekipmanlar giymek, gözleri korumak gibi bazı temel davranışları alışkanlık haline getirmelidir. Albinolar çocukluk yaşta bazı sosyal çevrelerden geri kalmamak adına ailelerinin de desteği ile yaşam kalitelerinden ödün vermeden yaşamlarına devam etmeleri gerekmektedir.

Albino hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken,  bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin B12 Vitamin Eksikliği ve D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu