Anne - Çocuk

Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı? Anne Çocuk İlişkisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı anne çocuk ilişkisi nasıl olmalı ;

Sağlıklı bir çocuk sağlıklı bir gelecek demek… Anne çocuk ilişkisinin tutarlı ve dengeli olması gerekiyor. Peki anne çocuğa nasıl davranmalıdır? Çocuğun sağlam bir psikolojiyle yetişmesi için öncelikle annenin çocuğa davranış biçimi tutarlı olmalı, aşırı korumacı biçimde davranmamalıdır…

ANNE ÇOCUK İLİŞKİSİ

Çocuklarımız bizim aynamızdır. Her birimiz taklit ederek öğreniyoruz hayatı, iletişim kurmayı, konuşmayı, dünyayı… Anne olmak hem en güzel duygu hem de büyük sorumluluklar demek. Anne olacağımızı öğrendiğimiz anda sorumluluklar başlar. Beslenme şeklimizden, uyku saatimize kadar her yaptığımız eylemde ekstra özen göstermeye başlarız. Bebeğimizin sağlıklı doğması ve o doğum zamanının bir an önce gelmesini arzularız onu görmek kokusunu almak için.

Anne çocuk arasındaki iletişim de doğumla başlar. Bebekler doğdukları andan itibaren önce anne, sonra baba zamanla da etrafındakilerle iletişim kurmaya çalışır. Bebeklik döneminde bebek ile anne baba arasındaki iletişim hissel iletişimdir. Soyuttur. Bebekler ebeveynlerinin yüz ifadeleri ile sevgi, tehlike, öfke gibi temel duyguları hissederler, algılarlar.

Buna karşılık olarak ta yeni davranış biçimi geliştirirler. Sağlıklı bir anne çocuk ilişkisinin temeli, annenin ruh sağlığı ve çocuğa karşı davranışlarıyla yakından ilgilidir.

Anne ve çocuk arasındaki ilişki çocuğun gelişimi bakımından oldukça önemli bir yerdedir. Bu nedenle anne çocuk arasında sevgi temelleri üzerine kurulu ve aynı zamanda dengeli bir ilişki olmalıdır. Bununla birlikte anne çocuk arasında özellikle doğumundan 3 yaşına kadarki sürede kurulan fiziksel bağ da (çocuğun annesinin kokusunu alması, ona dokunulması, gözlerine bakılması) oldukça gerekli olup bu fiziksel bağ ne kadar güçlü olursa çocukla iletişimi de o kadar kuvvetli olacaktır.

İDEAL ANNE ÇOCUK İLİŞKİSİ NASIL OLMALI?

Aile içindeki sağlıklı iletişim; çocuğun psikolojik gelişimi, karakterinin oluşması ve tüm yaşamı açısından çok çok önemlidir. Sağlıklı anne çocuk ilişkisi demek, sağlam karakterli ve mutlu çocuk demektir. Çocuğun dünyaya uyum sağlama süreci ilk anne ile iletişimden geçer.

Çocuk dünyaya geldiğinde bakıma muhtaçtır öncelikle onun bu bakımını üstlenen anne ile arasında bir bağ gelişir. Toplumsal olarak öğretilen algıda babalar sert, disiplinli, koruyan, gücü simgelerken anneler daha çok sevgi objesi rolünü üstlenirler. Anneler çocuklarına ilk olarak güven ve sevgi duygusunu öğretirler. Annede sevgi ve ilgi kesintisiz fakat korumacı tutum aşırı olmamalıdır.

Annelerin görevi çocuklarına sevgi ve ilgi göstermek aynı zamanda onları hayata hazırlamaktır. Anne çocuğa karşı tutarlı davranmalı mutlaka ilgi, sevgisini göstermeli ve söylemeli; aşırı korumacı davranmamalıdır. Anneler çocuklarına sevgi ve ilgili davranırken diğer taraftan da çocuklarının yaşam becerilerini öğrenmesinde en etkili kişidir.

Anne Çocuk İlişkisi
Anne ve Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı?

Anne ile sevgi dolu, güvenli bir bağ ile büyüyen çocuklar kendisini ve çevresindeki insanları olumlu olarak algılar ve ileri zamanlarında yaşıtları arasında lider, öz güven sahibi, sosyal açıdan ilgili, öğrenmeye istekli, çevresi ile ilgili ve güven duygusu içerisinde olacaktır. Anne çocuk arasındaki sağlıklı iletişim, çocuğun çevresindeki diğer insanlarla olumlu ilişkiler kurması için temel oluşturmaktadır.

Aksi durumlarda diğer insanlarla iletişimlerinde güvensiz bir tutum içerisinde olurlar . Ebeveynlerin çocuklarına bazı zamanlarda uygun şekillerle sınır koymaları da gerekir. Bu davranış çocuğun yargılama becerisine sahip olmasını sağlayarak aynı zamanda vicdanının da gelişmesini sağlar. Aynı zamanda çocuğun dünyayı, olayları anlamasını ve öğrenme sürecine de katkı sağlar.

Psikolojik, sosyal, duygusal açıdan sağlıklı çocuk gelişimi için anne çocuğuna karşı duyarlı, tutarlı, ihtiyaçlarını duyabilen ve gerektiği kadar ayarında karşılamalıdır. Sağlıklı ve güvenli iletişim ile büyüyen çocuklarda olumlu benlik algısı gelişir. Yani kendisine ve çevresindekilere güven duyar. Daha sağlam karakterli olur. Hayattan beklentileri ve hayata karşı bakışı olumlu olur. Kendisini sever ve değer verilmeye layık bulur. Hayatta karşılaşacağı zorluklar içerisinde kaldığında kendisine güvenerek halledebilirim düşüncesi baskın olur.

BAŞARILI ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Çocuklar bebeklik dönemlerinden çıktıkları zamandan itibaren ayrı bir birey olmayı keşfederler. Bu zamanlarda ebeveynlerin de davranışlarını geliştirmesi gerekir. Anne Çocuk ilişkisinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar ;

 • İletişim içinde olmalısınız. Onunla zaman geçirmeli ve size ait olan bu zamanı bölmemelisiniz.
 • Çocuğunuzun gereksinimlerini anlamalısınız.
 • Güven duyacağı ortam oluşturmalısınız. Anne baba arasındaki iletişimi sağlıklı kılmalısınız. Çocuğunuzun sizin yanınızda kendini güvende hissetmeli.
 • Çocuklarınız sizlere sürekli sorular sorarlar. Günde onlarca soru sorabilirler. Bu durumlarda çocuklarınızı dinlemeli ve sorularını cevapsız bırakmamalısınız.
 • Ona değer vermeli, sevmeli ve sevdiğinizi mutlaka söylemelisiniz. Kendisini sevilmeye layık hissetmesi, değerli görmesi ve bu duygusunun oluşması için önemlidir.
 • Çocuğunuza olumlu bir davranışı öğretirken siz de aynı davranışta olmalısınız. Çocuğunuza kitap okumasını söylediğinizde siz televizyon izlememelisiniz.
 • Çocuklarınızla konuşurken onunla aynı hizada olmaya özen göstermelisiniz. Göz hizası aynı olarak yapılan konuşmalarda daha sağlıklı iletişim kaçınılmazdır.
 • Saygı duymayı ve saygı sınırını öğretmelisiniz. Ona saygı gösterirseniz aynı şekilde saygı görürsünüz. Onun odasına girerken kapısını çalarsanız o da aynı şekilde davranış geliştirir.
 • Onu önemsemeli ve umursamalısınız.
 • Ona güvenmelisiniz ve ona güvendiğinizi hissettirmelisiniz. Sana güveniyorum ve sen yaparsın ı ona geçirmelisiniz.
 • Kararlı ve tutarlı olmalısınız. Çocuğunuz ısrarla sizden herhangi bir şey istiyor ve siz hayır dediğinizde kendini yerlere atıyor, sinir krizi geçiriyor ya da ağlıyor diye ‘hayır’ kararınız ‘evet’ olmasın. Sakin kalıp neden hayır dediğinizi anlatmalısınız.
 • Açıklamalısınız.. Çocuğunuz yemek seçiyor ya da sağlıklı ve belirli yiyecekleri yemeyi çoğu zaman reddediyor olabilir. Zorla ya da sesinizi yükselterek yemesini sağlamayın. Bu gibi durumlarda yenmesi gerekli görülen yemeğin, sebzenin ya da meyvenin faydalarını, ona katacağı vitaminleri vs. ona anlatmalısınız.
 • Onu kimse ile kıyaslamamalısınız.
 • Sorumluluk vermelisiniz. Her sorumluluğu üzerinize alıp siz yaparsanız çocuk sorumluluk almadan büyümüş olur. Anneler aşırı korumacı tutumla davranırlarsa çocuklarda sorun çözme becerisi gelişemez.
 • Yanlış yapmasına müsaade etmelisiniz. Eğer yanlış yapmaz ise doğruyu da öğrenemez. Düşmesine izin vermez isek kalkmayı öğrenemediği gibi.

Bahsedilen bilgiler ışığında çocuklarımızı yetiştirirsek sağlıklı ve mutlu bireyler olarak hayatlarını sürdürmelerini sağlamış oluruz. Anne çocuk ilişkisi güvenli bir bağ ile kurulmuşsa çocuk sizden kopmaz, yaşadığı iyi durumları da sıkıntılarını da paylaşır.

Çocuklar bizim geleceğimiz .Öz güven sahibi, güçlü , olumlu , sosyal ilişkilerinde başarılı , lider ruhlu ve en önemlisi de mutlu çocuklar yetiştirmek bizim elimizde.. Mutlu çocuklar mutlu anneler demek .. Mutlu olmanız dileğiyle. Okuyan tüm annelere sevgilerle…

Anne Çocuk ilişkisi hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, Anne ve Çocuk iletişimi konusunda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin B12 Vitamin Eksikliği ve D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Bu bilgiler için teşekkürler sağlıklı yaşam için sağlıklı olalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu