Sağlık

Bağırsak Hastalıkları Nelerdir?Tedavisi Nasıldır?

Bağırsak hastalıkları genellikle bağırsak merkezli yaşanan sorunlardan dolayı ortaya çıkar. Bu tür hastalıklar zaman zaman şiddetli olmasıyla bilinir ve remisyona girme adı verilen yol ile ilerler. Bağırsak hastalıklarında uygun tedavi yöntemleri ile hastalığın ilerleyişini durdurmak ve yok etmek mümkündür.

 

Bağırsak Hastalıkları Tanı ve Tedavisi Nasıldır?

İltihabi Bağırsak Hastalığı Nedir?

İltihabi bağırsak hastalığı bağırsak merkezli sindirim sistemi üzerinde iltihaplanma ile ortaya çıkan hastalık tanımını oluşturur. İltihabi bağırsak hastalığının en sık görülen iki çeşidi ülseratifkoit ve crohn türleridir.

Ülseratif kolit: başta karın bağırsak, rektumu etkileyen bir hastalıktır. Kalın bağırsağı döşeyen yüzeysel tabakayı etkileyerek bağırsakta ülser oluşumuna neden olur.

Crohn hastalığı: En sık ince bağırsakta görünse de tüm sindirim sistemini etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Ülseratif kolitte kalın bağırsağın yüzeyini etkileyen durum gözlemlense de crohn daha derin dokuları etkileyebilir.

İltihabi bağırsak rahatsızlığı; hastaların yaşına, cinsiyetine ve hastalığın etkilediği bölgelere göre değişiklikler gösterebilir. Kimi hastalarda hafif belirtiler görülürken kimi hastalarda bu durum daha ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Cohn belirtileri şunlardır;

 • İshal
 • Karın ağrısı
 • Gaitada (dışkıda) kan
 • Karın krampları
 • İştah kesilmesi
 • Yorgunluk, halsizlik
 • İstemsiz kilo kaybı

İltihabi Bağırsak Hastalıkları Komplikasyonları Nelerdir?

İltihabi bağırsak hastalıkları kompilasyonları genelde bağırsak merkezli yaşanan sorunlardan meydana gelebilir ve istenmeyen durumlara yol açabilir. Her iki türde de oluşabilecek komplikasyonlar şunlardır;

Kolon kanseri: Crohn ya da üseratif kolit hastalarının çoğu kalın bağırsağın büyük bir kısmını etkilenmesi nedeniyle kolon kanserine riskine karşı savunmasız kalabilir. İltihabi bağırsak teşhisi konulan kişilerde 8 ila 10 arasından itibaren kolon kanseri taramalarına başlanır. Bu durumun süresi hastanın yaşı, cinsiyeti ve varsa farklı hastalıklar nedeniyle değişiklik gösterebilir. Her ne şekilde olursa olsun hastaların periyodik olarak muayene edilmeleri gerekir.

 • Cilt, göz ve eklem iltihaplanmaları: Hastalığın ateşlenmesi zamanlarında cilt lezyon ve eklem iltihapları görülebilir.
 • İlaç yan etkileri: Tedavide kullanılan bazı ilaçlar kişiden kişiye farklı reaksiyonlar gösterebilir.
 • PrimerSklerozanKolanjit: Karaciğerde bulunan safra kanal iltihaplanmasıyla daralan durumu ifade eder. Karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilir.
 • Pıhtı: Damar içindeki kan pıhtılaşma riskini oluşturur.
 • Crohn hastalığına bağlı oluşabilecek durumlar:
 • Bağırsak tıkanıklığı:Chrohn hastalığı bağırsak duvarının her yerinde etken olabilir. Bu bağlamda sinirim giderini genişleyip daraltarak iyileşmeyi geciktirebilir.
 • Malnütrisyon: İshal, kramp ve karın ağrıları nedeniyle yemek yemek zor olabilir. Bu da hastanın gerekli gıda takviyeleri almasını engelleyebiir. B21 ve demir eksikliğine bağlı anemi riski meydana gelir.
 • Fistül oluşumu: İki farklı vücut bölgesinde anormal bir bağlantı oluşmasını ifade eder. Bağırsak duvarının anormal şekilde büyüyerek vücutta başka bir organa ulaşmasına neden olabilir.
 • Anal fissür: anüs etrafkindaki cilt yüzeyinde yırtılmalara neden olabilir.
 • Ülseratif kolitte görülen komplikasyonlar:
 • Toksikmegalokon: kalın bağırsağın geişleyerektoksikmegakolon adı verilen duruma dönüşebimesidir.
 • Bağırsakta delinme
 • Aşırı sıvı kaybı

İltihabi Bağırsak Hastalıkları Neden Olur?

İltihabi bağırsak hastalıkları neden olur sorusuna henüz net bir cevap günümüzde mümkün değil. Ancak uzmanlara göre beslenme, stres, genetik, çevresel faktör gibi unsurların önemli rol oynadığı düşünmektedir. Bunlara bağlı olarak beslenme bağışıklık sistemi oldukça önemli etkisi vardır. Bağışıklık vücuda giren yabancı maddeleri tespit ederek savaşan bir merkezi sistemidir. Bu gibi durumlarda sağlıklı kişilerde bağırsakta bir iltihaplanma oluşur ve kısa süre sonra sindirim sistemi kendini toparlar ancak iltihabi bağırsak hastalarında bu durum yaşanmadan ortaya bir iltihabi oluşur.

İltihabi Bağırsak Hastalıkları Tanı ve Tedavisi Nasıldır?

İltihabi bağırsak hastalıkları tanı ve tedavisi kapsamlı bir araştırma ile yapılır. Yaşanabilecek istenmeyen durumlar için yapılan kan tahlili, dışkı testi vb. uygulanır. İltihabi bağırsak hastalığı içi sindirim sistemi organları kolonoskopi, endoskopi gibi uygulamalar kullanılır. Xray, BT, MR gibi görüntüleme yöntemleri bağırsak delinmesi durumnda kullanılır. Burada temel amaç iltihabın azaltılmasıdır.

Bu tedavide hem ilaç hem de cerrahi yöntemler kulanılabilir. Bu ilaçlar;

 • İltihaplanmayı azaltmak için anti inflamatuar ve kortikosteroid türü
 • Bağışıklık sistemini baskılamak adına azotriopin türü
 • Hasta ve hastalığa bağlı olarak antibiyotik ilaçlar kullanılabilir.

Bu hastalığa yakalanan kişilerde aşırı kilo kaybı nedeniyle hastaya entrealnütrisyon ya da damar yolu ile beslenme şeklinde yöntemler gündeme gelebilir. Böylece hastanın, hastalık ile mücadele etmesi daha kolay olabilir.

Cerrahi yöntemde ise hastalıklı bağırsağın kesilerek sağlıklı olan kısmının yerleştirilmesiyle tedavi uygulanır ancak cerrahi müdahale hastalığın yok olması için tek başına yeterli olmamaktadır ve olası komplikasyonların önüne geçilmesi amaçlanır.

Bağırsak hastalıkları hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken,  bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin B12 Vitamin Eksikliği ve D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu