Sağlık

Bel fıtığı belirtileri Bel fıtığından kurtulmanın yolları

Bel fıtığı, omurgaların arasındaki disklerin zorlanma, ağır kaldırma, aşırı kilo, doğum yapma, travma, yaş, meslek, düşme gibi nedenlerden dolayı kaymasıyla,  yırtılmasıyla ya da  yer değiştirerek sinir köklerini sıkıştırması sonucu oluşan hastalıktır. Hasar gören disk daha da zorlanarak omurilikten çıkan sinirlerin üzerinde basınç oluşturur ve dolayısıyla bu da ağrıya neden olur. Bel fıtığı, tedavi edilmediği zaman ağrılar giderek daha şiddetli hale hatta bacak ve kalçada bölgelerinde de hissedilebilir. Bel fıtığı neden olur, bel fıtığının belirtileri ve bel fıtığının tedavisi gibi birçok sorunun cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İçindekiler:

 • Bel fıtığı nedir?
 • Bel fıtığı neden olur?
 • Bel fıtığının belirtileri nelerdir?
 • Bel fıtığının tedavisi nasıldır?

Bel Fıtığı Nedir?

Omurganın bel bölgesi vücut ağırlığını en çok taşıyan kısımdır. Bu bölgede omuriliği saran ve zarar görmesini önleyen omurlar ve diskler bulunur. Bel fıtığı (tıp dili ile lomber disk hernisi); bu disklerin ani hareketler, ağır kaldırma, doğum yapma, uzun süreli aynı pozisyonda olma, düşme, aşırı kilo gibi nedenlerden dolayı kayması ya da yırtılmasıyla omurilikten çıkan sinirleri sıkıştırması sonucu oluşan hastalıktır.

Bel fıtığı neden olur?

Bel fıtığı birçok nedenden kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hareketsiz yaşam tarzı; Omurgadaki tüm kasların zamanla zayıflamasına neden olur. Dolayısıyla, gövdedeki yükün bir kısmını vücut kasları taşıması gerekirken tüm ağırlık omurlar ve disklere binmiş olur. Bu durum da bel fıtığına zemin hazırlar.
 • Aşırı kilo; Fazla kilo veya obezite, diskleri daha fazla bir basıya maruz bırakarak şeklinin bozulmasına yahut kaybolmasına yol açar. Bu durumda fıtıklaşma olabilir.
 • Yaşlanma – dejenerasyon; Yaşın ilerlemesi sonucu disklerin işlevindeki azalmaya bağlı olarak ta bel fıtığı oluşabilmektedir.
 • Ani hareketler yapma-ağır kaldırma; Kasları ısıtmadan yapılan ani hareketler, tüm vücut yükünün diskler üzerinde ani baskı yapmasına neden olur ve bel fıtığı oluşabilir.
 • Mesleki faktörler; Şoförlük, ofis masa başı elemanı gibi uzun süreli hareketsiz oturma gerektiren ya da uzun süreli ayakta hareketsiz icra edilen meslekler bel fıtığına yol açabilir.
 • Hamilelik-Doğum yapma; Doğum veya hamilelik dönemlerinde annenin ağırlık merkezi öne doğru kayarak omurgaya ek ağırlık çökmesi nedeniyle de fıtık oluşumu olabilir.

Bel fıtığının belirtileri nelerdir?

Bel fıtığının kendini gösteren pek çok belirtisi bulunur. Bel fıtığı çoğunlukla kalçalara, bacaklara vuran ağrı ile kendini belli etmektedir. Fakat bel fıtığının semptomları diskin tam olarak hangi kısımda fıtıklaştığına aynı zamanda hangi sinir köküne baskı yaptığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Bel fıtığının en yaygın belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Belin alt bölgesindeki ağrı; Alt bel kısmında hissedilen bu ağrı öksürme veya hapşırma ile daha da kötüleşmesi sonucu kendini gösterir.
 • Siyatik ağrı- Belden bacağa vuran ağrı; Bazen ayaklara kadar uzanan bel fıtığının en yaygın olarak görülen belirtilerinden biri de belden bacağa doğru yayılma gösteren ağrının olmasıdır.
 • Bacaklarda uyuşma- karıncalanma: Ağrıya ek olarak bacakların birinde veya her ikisinde uyuşma ve karıncalanma hissi de belirtilerden sayılmaktadır.
 • Kaslarda zayıflık; Ağrıyla beraber bacakta, ayakta, başparmaklarda kas zayıflığı ve güçlüğü şikâyetleri de oluşabilmektedir.
 • İdrar ya da dışkı tutamama: Hastalığın ileri derecelerinde omuriliğin alt ucunda bulunan sinirlerin sıkışması sebebiyle kişilerin idrar ya da dışkı tutmasında problemlere neden olabilmektedir.

Bu belirtilerin günlük yaşamdaki aktiviteleri engelleyecek veya kısıtlayacak biçimde artması, belden bacağa vuran ağrının şiddetli olması, idrar kaçırma ya da yapamama, ciddi kas zayıflığı gibi durumlar acil olarak tıbbi yardım alınmasının göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Bel fıtığının tedavisi nasıldır?

Bel fıtığı hastalığının tedavisi, bacağa yayılan ağrının şiddeti, kas güçlüğündeki durum gibi semptomlar incelenerek hastanın durumuna özgü planlanmaktadır. Bel fıtığının tedavi yöntemlerinden biri cerrahi operasyonlardır. Genel, spinal veya lokal anestezi uygulanarak yapılır. Genellikle hasta operasyondan bir gün sonra taburcu edilir. Ameliyat sonrasında hasta kendisini bir aylık süre için araç kullanma, eğilme, uzun süreli oturma, ağır kaldırma gibi davranışlardan sakınması gerekmektedir. Cerrahi operasyonlar akabinde hastaların ağrısı kaybolabilmekte veya ciddi oranda azalma sağlamaktadır.

Ayrıca bel fıtığı hastalığı olan kişiler için bazı öneriler de bulunmaktadır. Bu öneriler:

 • Ani eylemlerden kaçınılmalı,
 • Fazla kilolar uzman yardımıyla ideal kiloya düşürülmeli,
 • İki kilodan daha fazla yük kaldırılmamalı,
 • Yüksekten bir şey alınacaksa tabure vs.gibi araçlar kullanılarak alınmalı,
 • Yerden bir şey alınacaksa çömelerek alınmalı,
 • Ortopedik yatak tercih edilmeli,
 • Uzun süreli sabit oturulmamalı(saat aralıklarında kalkıp esneme hareketleri yapılmalı),
 • Klima ortamında, iki taraflı rüzgâr alan aralıklarda, soğukta durulmamalıdır.

Bel fıtığı hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin B12 Vitamin Eksikliği ve D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu