SağlıkYaşam

Check up Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır?Check up Nedir?

Check up Nedir? Check up Ne Sıklıkla Yapılmalı? Bu ve bunlara benzer sorular hakkında sıkça geri dönüş almaktayız. Özellikle Kanser teşhisi ve nelere bakıldığıyla ilgili çok sayıda soru sorulmakta olup, özellikle Check up fiyatları oldukça ilgi görmektedir.

Bizde bu sebeple Check up ile ilgili tüm merak edilenleri sizlere aktarmaya çalışacağız. Yazımızın devamında ele alacağımız konu başlıkları aşağıdaki gibi olup, Check up ile ilgili tüm detaylara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

  • CHECK-UP NEDİR? NE İŞE YARAR?
  • CHECK UP NE KADAR SÜRER?
  • CHECK-UP TA NELERE BAKILIR?
  • CHECK-UP TA KANSER BELLİ OLUR MU?
  • CHECK-UP I NE SIKLIKLA YAPTIRMALIYIZ?
  • CHECK-UP FİYATLARI

Check up Nedir?

Çoğu insanlar check up ne demek diye sorulduğunda ( sağlık taraması ) check up’ın sağlık problemleri başladığında yaptırılması gerektiğini sanmaktadır. Fakat check-up, sağlık sorunu olmayan kişilerin yaş, cinsiyet, kalıtsal yapı ( genetik ) ve çevresel faktörler de dikkate alınarak, olası hastalıklarının erken zamanda tespit edilmesini ve önlem alınmasını amaçlayan genel veya özel sağlık taramaları tetkikleridir.

Check up Nedir?

Check up; kalp-damar, bulaşıcı hastalıklar ve kanser gibi birçok hastalığın erken tanısı için kişiye özel olarak ta genel olarak ta yapılmaktadır. Tam kapsamlı checkup hizmeti, erken tanı ve tedavide önemli rol oynamaktadır. Tam kapsamlı check-up’ın yanı sıra, birçok hastanede farklı check up tarama paketleri de bulunmaktadır. Hangi paketin kişiye uygun olacağına yaş, cinsiyet, genetik ve çevresel faktörlere göre doktoru belirlemektedir.

Check-up yaptırmak, ileri evrelerinde tedavisi zorlaşan hastalıkların erken tanı ve teşhis edilmesini sağlar, böylece en kısa zamanda tedaviye başlanabilir. Bazı hastalıklar için zamanında tedavi büyük önem taşımaktadır.

Check-up doktorun hasta ile yaptığı sistematik görüşme, laboratuvar ve radyolojik tetkikleri ışığında yapılan değerlendirmedir. Kişinin yaşamı, beslenme tarzı, alışkanlıkları ve genetik riskleri göz önünde bulundurularak kişinin sağlık durumu değerlendirilir. Check up sonuçlarına göre hastanın yapması ya da uyması gereken konular hakkında hastaya bilgi verilir. Eğer bir hastalık teşhis edilirse ya da hastanın bir sağlık sorunu var ise, hasta ilgili bölüm doktoruna yönlendirilir. Check up ın ileride hastalığa dönüşebilecek risklerin tespiti için yaptırılması gerekiyor.

Check Up Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Checkup ile ileri zamanlarda hastalığa dönüşebilecek riskler var ise erkenden tespit edilebilmektedir. Checkup hastalıkların erken teşhisinde çok önemli bir yerde bulunuyor.

Yıllık checkup yaptırılması ile kişilerin önceki senelere ait diğer sonuçların karşılaştırması ve olumsuz dönüşümler tespit edilmişse önlem alınması da sağlanmış olur.

Hastalık henüz belirti vermediği zamanda tespit edilirse pek çok hastalık ileri evrelere ilerlemeden tedavisi yapılmış olur. Bu nedenle düzenli sağlık taramaları yaptırmak hayat kurtarıcı olmaktadır.

Herhangi bir şikayet ya da hastalık durumunuz olmasa bile yılda 1 kez sağlık kontrolünden geçmek gerekir.

Check Up Nasıl Yapılır?  Hastaneye Ne Zaman Gidilmeli?

Öncelikle check-up yapılan hastane ya da sağlık kurumundan randevu almanız gerekir. Kullandığınız ilaçlar ve daha önce geçirdiğiniz hastalıklar konusunda sizden bilgiler istenir. Bu doğrultuda check up’ın içeriği belirlenir, kişinin check up’a gelmeden kullanması ya da kesmesi gereken ilaçlar var ise doktor tarafından bilgilendirme yapılır.

Check up için randevu günü aç karnına (8-10 saatlik açlıkla), en az bir gün öncesi alkol alınmadan ve bir gün öncesi akşam yemeğinde hafif gıdalar tüketilerek (et,balık,tavuk yenilmeden) checkup merkezine gelinir, kan ve idrar tahlilleri alınır. Bunun dışında kalp elektrosu (EKG), akciğer filmi, ultrasonlar,görüntüleme tetkikleri çekilir. Check up işlem süresi paket içeriğine göre farklılık gösterebilir.

Paketinizin içeriğinizde Eforlu EKG testi bulunuyorsa havlu, yedek atlet, spor kıyafet ve spor ayakkabı getirmeniz gereklidir.

Kadın hastalar için; pakette mamografi tetkiki bulunuyorsa gelmeden duş alınması, krem, parfüm vs kullanılmaması önerilir. Adet döneminin 3. ve 10. günleri arasında çekim yapılması uygundur.

CHECK-UP FİYATLARI : Checkup fiyatları ise talep edilen panelin içeriğine, gidilen kuruma , anlaşma olunan sigorta türüne göre değişiklik göstermektedir.

Tam Kapsamlı Check up İçerisinde Olması Gereken Tetkikler Nelerdir?

Kanser ve Tümör Arama Testleri

CEA Testi: Kolon, rektum, akciğer, meme, karaciğer, pankreas, prostat, mide ve over kanserlerinde düzeyi artabilir. Genel kanser tarama testidir.

CA 19-9: Tüm gastrointestinal sistem kanserleri (pankreatik kanserler, kolanjiokarsinomlar, kolon kanserleri vb.) ve diğer adenokarsinomlarda düzeyi artabilir.

Bölgesel Ultrason: Meme kanserleri, troid ve boyun bölgesi kanserleri, batın içi organ timörleri, prostat kanserleri, rahim ve yumurtalık kanserleri, lenfoma ve kan kanseri taraması.

PSA-Prostat Spesifik Antijeni PSA Total: Genellikle 40 Yaş üstü erkeklerde uygulanır. Prostat bezi iltihabı ve prostat kanseri tanısında kullanılır. Amerikan Kanser Cemiyeti 40 yaş sonrası erkeklerde erken teşhis için digital rectal muayene ile birlikte PSA´yı önermektedir.

Romatizma Analizleri

ASO: Geçirilmiş streptokok enfeksiyonunu gösterir. Romatizmal araştırma testidir.

CRP (C-Reaktif Protein): CRP Romatizmal hastalıklarda aktivasyonun en iyi göstergelerinden biridir. İnfeksiyonun varlığını gösterir.

RF(Romatoid Faktör): Romatoid artirit tanısında kullanılır.

Kalsiyum (CA): Kemik erimesi testi

Cinsel ve Bulaşıcı Hastalıklar

Anti HIV 1+2:HIV 1+2 HIV(Aids): Virusünün vucuda alınımından yaklaşık 2 hafta sonra hiv P24 antijeni tesbit edilir.

HBsAg:HBsAg: İnsanda bulunan Hepatit B antijeninin niteleyici tespiti için yapılan testtir.

Anti-HBs: Anti-HBs HBsAg´ye karşı oluşmuş antikorları gösteren kantitatif bir testtir. HBs Aşısı kontrolü, bağışıklık kontrolü.

Anti-HCV: Anti HCV (Hepatit C Virüsü) HCV´ye karşı oluşan antikorların niceleyici tespiti için yapılan kalitatif bir testtir.

Kansızlık Taraması

Hemogram(18 parametre): Kan sayımı analizi en sık istenen temel tarama testlerinden biridir. Kan sayımı bulguları, hematolojik ve diğer sistemlerde ilgili olarak çok önemli bilgiler sağlar. Eritrositlerle ilgili olarak Hb, Hct, MCV, MCH, MCHC analizleri yapılır. Anemilerde; eritrosit sayısı, Hb ve Hct değerleri düşer. MCV, MCH, MCHC tarama parametreleri değildir.

Demir(Fe): Anemilerin (kansızlık) tiplendirilmesinde kullanılır.Demir eksikliğini veya fazlalığını belirler.

Demir Bağlama(Fe B): Demir eksikliği anemisinde seviyesi yükselir. Demir ile beraber değerlendirilir.

Alerji Testleri

Total IgE: Vücudumuzda herhangi bir gıda toz veya maddeye alerjimiz olup olmadığını gösterir. Çıkan değerler ışığında eğer alerji değeri yüksek ise gerekli diğer alt parametre tetkikleri uygulanır.

Lipid – Yağ Profili

Total Lipid: Lipidler Kandaki yağ ve kolesterol oranlarını belirler. Kolesterol ve Trigliseridlerden oluşur.

Kolesterol Total: Kolesterol testi, özellikle ateroskleroz ve koroner arter hastalığı riskinin değerlendirilmesi için faydalıdır. Kolesterol, lipid profilinin bir parçasıdır.

Kolesterol HDL ( İyi Kolesterol ): Artmış HDL düzeyleri koroner kalp hastalıklarına karşı koruyucu iken, yüksek trigliserid düzeyi ile birlikte azalmış HDL düzeyleri kardiyovasküler hastalık riskinin arttığına işaret eder.

Kolesterol LDL ( Kötü Kolesterol ): LDL Özellikle ateroskleroz ve koroner kalp hastalığı riskini saptamak için kullanılır. LDL-kötü kolesterol düzeyinin yüksek olması, ateroskleroz ve koroner kalp hastalığı riski ile yakından ilişkilidir.

Kolesterol VLDL ( Low Kolesterol ): VLDL kolesterol ( Very Low ) çok düşük yoğunluklu kolesterol türüdür. LDL Kolesterol kadar tehlikeli değildir.

Trigliserid ( Kan Yağları ): Trigliserit düzeylerinin ve kolesterolün artmış olması ateroskleroz için risk faktörleridir. Trigliserit ve kolesterol değerlerinin beraber değerlendirilmesi daha anlamlıdır. İnsan plazmasının temel yağ elemanıdır.

Biyokimya Tahlilleri

Sodyum (Na): Vücuttaki hücre dışı sıvının en önemli katyonudur. Sıvı- elektrolit ve asit-baz dengesinin değerlendirilmesinde kullanılır.Kas çalışmasını sağlamaktadır.Tansiyon hastalıkları erken teşhisi için önemlidir.

Potasyum (K): Potasyum; hücre içinin ana katyonudur. Sinir ve kas aktivitesi için kritik rolü vardır. Asit Baz,elektrolit dengesi tansiyon hastalıkları erken tanısı için gereklidir.

Klorür (Cl): Susuzluk, Cushing sendromu, Diabetes İnsipitus, respiratuar alkalozis, metabolik asidoz (uzun süren ishal sonucu) ve bazı böbrek yetmezliğinde artabilir.Asit baz ve elektrolit dengesi.

Albumin: Albumin; Akut ve kronik enflamasyonlar, karaciğerin sentez kapasitesinin azalması , nefrotik sendrom, yanık, travma gibi vücut yüzeylerinde kaybın artması, Plazma su konsantrasyonunun azaldığı durumlarda konsantrasyonu yükselir.

Sedimentasyon: İnflamatuar hastalıklar,romatizmal hastalıklar,akut ve kronik infeksiyonlar, maligniteler, romatoid hastalıklar.

Kan Şekeri(Glukoz): Şeker hastalığı tanısı,diyabet hastalıkları.Karbonhidrat metabolizmasının değerlendirmesi.

Üre: Böbrek fonksiyon yetmezliklerinde düzeyleri yükselir. Düşük protein alımlarında, artmış protein sentezi, ağır karaciğer yetmezliği ve gebelikte düzeyleri düşer.

Tam İdrar Anlizi: Tam idrar ;İdrar sedimenti, idrarda şeker, protein, albumin, nitrit, keton, ürobulin, ürobilinojen, PH,Dansite,Renk,yoğunluk,İltihap,taş veya kum dökme gibi böbrek ve idrar yolları hastalıklarının teşhisi.

SGOT (AST): SGOT; Sırasıyla kalp, karaciğer, iskelet kası, böbrek, beyin, pankreas, dalak ve akciğer dokularında oluşan hasarları belirler. Hücre hasarı gerçekleştikten sonra 12 saat içinde seviyeleri yükselir.

SGPT (ALT): SGPT; Primer olarak karaciğer hastalıklarının tanısında ve bunun yanı sıra hepatit tedavisinin, aktif postnekrotik sirozun ve tedavi sonrası ilaç etkilerinin izlenmesinde kullanılır. Herhangi bir sebeple oluşan akut karaciğer hücresi ölümü, ciddi şoklar, kalp yetmezlikleri ve büyük travmalarda seviyeleri çok artar. Siroz, tıkanma sarılığı, karaciğer tümörleri, yaygın myokard infarktüsü, myokardit, muskuler distrofi, preeklampsi, kas travmaları, yağlı karaciğer, kronik alkol kullanımı, şiddetli yanıklar ve ağır pankreatit olgularında seviyeleri yükselir.

Gama Glutamil Transferaz (GGT): GGT esas olarak böbrek, karaciğer ve pankreas kaynaklı bir enzimdir. Böbrekte dah yoğun olmasına rağmen genellikle karaciğer değerlendirilmesinde kullanılır.Karaciğer hastalıkları, Kolon ve göğüs kanserlerinin tanısı.

Gaitada Gizli Kan(GGK): GGK Gizli iç kanama yada mide kanaması gibi hastalıkların teşhisinde kullanılır.

Görüntüleme Tetkikleri

Akciğer Filmi(Grafisi): Akciğer Filmi Akciğer hastalıkları, Akciğerde tümör ve lezyon belirlenmesi, zatürree ve verem gibi hastalıkların teşhisi.

EKG(Elektrokardiyografi): EKG Kalp kasının ve sinirsel iletim sisteminin incelenmesi, kalp ritim bozuklukları, kalp krizi teşhisi.

Tüm Batın Ultrasonu (USG): Tüm Batın USG Tüm iç organların uzman radyoloji doktoru tarafından görüntülenmesi, karaciğer, dalak, safra kesesi, safra yolları, böbrekler, pankreas, üriner sistem, yumurtalıklar, mesane, prostat v.s . Kum,taş, kist gibi oluşumların teşhisi.

Jinekolojik Ultrason (USG): Kadınlarda rahim ve yumurtalıklarda kist ve kanser taraması.

Troid Ultrasonu (USG): Troid bezi ultrasonu, guatr hastalıklarının tanısı için uzman hekim tarafından görüntülemesi gerçekleştirilir.

Meme USG Görüntülemesi: Meme USG Meme hastalıkları ve memelerde oluşabilecek kist ve tümörlerin belirlenmesi.

Check up hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, Check up konusunda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin B12 Vitamin Eksikliği ve D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu