Güzellik

Cilde iyi gelen bitkiler nelerdir?

Cilt sağlığına iyi gelen bitkiler ve özellikleri

Cilde İyi Gelen Bitkiler ve Özellikleri

Cilde en iyi gelen şeyler kozmetik ürünleri, bakım kremleri ya da en kaliteli temizleme jelleri değil tabi ki bitkisel ürünler ve bitkilerdir. Vücudumuzu bir makine gibi düşünebiliriz, siz makineye ne kadar kaliteli yağ koyarsanız o kadar iyi çalışır. Aynı şekilde siz vücudunuzu ne kadar iyi, sağlıklı ve doğal beslerseniz o da ışıl ışıl olur ve maksimum performansta çalışır. Tüm bitkiler yani sebze ve meyvelerden önce cilde en iyi gelen şeyin su olduğunu, suyun cildin nem dengesini sağladığını ve susuz bir cildin erken yaşlanıp, buruşup sarkacağını unutmayınız.

Cilde iyi gelen bitkiler ve özellikleri

Havuç:

Cilde en iyi gelen bitkilerin başında havuç gelir. Havuç a vitamini bakımından zenginliği ile cildin daha genç ve dinç görünmesini sağlar, cildin kendi kendini yenilemesine imkan verir. Birçok kozmetik maddesi içinde bolca retinol yer alır, havuç doğal olarak içerisinde retinol barındırır ve antioksidan işlevi görür cildi tazeler.

Domates:

İçerisinde barındırdığı bol likopen ile domates cilde iyi gelen bitkilerin başındadır. Antioksidan özelliği bulunan domates cildi yaşlanma belirtilerine karşı korur, yaş ilerledikçe ortaya çıkan lekelerin oluşmasını engeller ve cildi gençleştirir. Enteresan bir şekilde de cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı da korur.

Portakal:

C vitamini vücudun her alanında yenilenme, hastalıklardan korunma ve sağlıklı olma konusunda başkahramandır bildiğiniz gibi. Cilde iyi gelen bitkilerden biri de portakaldır doğal olarak. C vitamini derinin kendini yenilemesini sağlar, sigaranın zararlarını en aza indirmeye çalışır ve yaşlanmayı önler. En çok da sigara içenler bol c vitamini alımı ile sigaranın vücuda verdiği zararları en aza indirmeye çalışması gerekir. C vitamini bakımından en faydalı diğer bitkilerin başında da biber ve yeşil yapraklı sebzeler gelir.

Yeşil yapraklı sebzeler:

Bu sebzeler içinde bulundurduğu c vitamini yanında vücut ve cilt için en faydalı minerallerden demir bakımından oldukça zengindirler. Demir eksikliği vücutta oldukça ciddi hastalıklara ve sorunlara yol açabilir. Demir eksikliği ile kanda yeterli miktarda oksijen bulunmaz ve az miktarda olan oksijen de cildin yenilenmemesine, yaşlanmasına ve sarkmasına sebep olur.

Yaban mersini:

Ülkemizde yeni yeni popüler olmaya başlayan yaban mersini c vitamini bakımından çok zengindir. Bunun yanında çilek, böğürtlen ve ahududu gibi aynı aileden gelen pembe, mor renkli meyveler de aynı şekilde C vitamini bakımından çok zengindir.

Cilde iyi gelen bitkiler hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Sitemizde yer alan;

gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu