Sağlık

Tırnak Yeme Hastalığı Tedavisi Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak yeme hastalığı, genellikle çocukluk yaşlarında başlar ve yetişkinliğe kadar sürebilir. Sürekli tekrarlanan tırnak yeme hastalığı , tırnağın çevresindeki deriye ve tırnakların uzamasına neden olan dokuya zarar vererek normal dışı tırnaklara neden olabilir. Tırnak yeme hastalığının birçok sebebi olabilir. Başlıca yalnızlık korkusu, yoğun stres içinde olma, psikolojik etmenler, kaygı, hayal kırıklığı ve dikkat eksikliği tırnak yeme sebeplerinden bazılarıdır. Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı, Çoçuklarda Tırnak Yeme Sebebi , Çocuklarda Tırnak Yeme Hastalığı Tedavisi , Yetişkinlerde Tırnak Yeme Nedenleri , tirnak yeme aliskanligindan kurtulma ve tırnak yeme alışkanlığından nasıl vazgeçilir? gibi sıkça sorulan soruların cevaplarına göz atalım…

Tırnak yeme hastalığı nedir? Tırnak yeme alışkanlığının nedenleri  nelerdir ve Tırnak yeme alışkanlığından nasıl vazgeçilir?

Tırnak Yeme Hastalığı Nedir?

Tırnak yeme; hem çocuklarda hem de yetişkinlerde oldukça sık görülen, sağlık bakımından risk oluşturan alışkanlıklardandır.Bazen tırnak yeme, duygusal ya da zihinsel stresin bir işareti olabilir. Gergin, endişeli ve stresli olan insanlar genellikle tırnaklarını yerler. Tırnak yeme psikolojik rahatsızlık ya da davranış bozukluğunun belirtisi olarak değerlendirilebilmektedir.

Yetişkinlerde Tırnak Yeme Nedenleri

Tırnak yemenin kesin olarak sebepleri bilinmese de, çeşitli etmenler tırnak yeme olasılığını arttırabilir:

 • Genetik faktörler ; Anne veya baba bebek doğmadan önce davranışı durdursa bile, ebeveynleri tırnak yiyen çocukların aynı davranışı sergileme olasılıkları daha yüksek olur.
 • Anne-babanın boşanmış olması veya aile içerisinde var olan olumsuzluklar tetikleyicidir.
 • Can sıkıntısı ; Tırnak yeme ve benzeri davranışlar can sıkıldığında, aç olduğumuzda ya da elleri meşgul etme isteğinde daha çok tekrarlanır.
 • Ebeveynlerin çocukları arasında ayrımcılık yapması
 • Aileye yeni bebek doğması
 • Anksiyete; Tırnak yeme , endişe ya da stresin işareti olabilir. Tekrarlayan bu davranış, bazı insanlarda zor duygularla başa çıkmaya yardımcı oluyor gibi hissettirir.
 • Ailede ya da çevrede tırnak yeme alışkanlığına sahip olan kişilerin varlığı
 • Tırnak yeme hastalığı; dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, ayrılık kaygısı, tik bozukluğu ile ilişkili olarak ta gelişebilir.
 • Kişilerin kendilerine duyduğu güvensizlik, yaşanılan sıkıntı, üzüntü, öfke ya da korku duygularının tırnak yemeye neden olduğu da görülebilir.

Çocuklarda Tırnak Yeme Hastalığı Tedavisi

Tırnak yeme alışkanlığı giderilmesinde en kalıcı ve etkili çözüm, bu davranışa neden olan etmenlerin bulunup ortadan kaldırılması olacaktır. Tetikleyicileri tanımlayın. Tırnak yeme hastalığı na neyin sebep olduğunu anlamak, bu davranış için  durma planı geliştirilmesine yardımcı olur. Tam olarak ne zaman tırnak yeme durumuna meyilli olunduğunu bilmek, sorunu çözmenize katkı sağlayacaktır.

Tırnak yeme hastalığı tedavisi için öncelikle duygu ve düşüncelerin daha rahat ifade edebileceği ortamın oluşturulması gerekir.

Tırnakları daha kısa kesebilirsiniz. Daha az tırnağın olması tırnak yeme konusunda daha caydırıcı olabilir.

Alternatif olarak, tırnak yemeyi önlemek için geçici olarak tırnaklara bant kaplayabilir, eldiven de kullanabilirsiniz.

Tırnak yeme hastalığını iyi bir alışkanlıkla değiştirebilirsiniz. Tırnak yeme isteği olduğunda stres topu ile oynamaya teşvik edebilirsiniz. Bu eylem elleri meşgul edecek ve bundan uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

Tırnak yeme hastalığı konusunda bir diğer önemli unsur; şiddet içeren korku veya gerilim türü filmleri, çocuklara izlettirilmemelidir. Bu tırnak yeme alışkanlığının kazanılmasını tetikleyeceği için dikkat edilmelidir.

Bazı kişiler için tırnak yeme hastalığı, daha ciddi bir psikolojik sorunun işareti olabilir. Bu nedenle eğer tekrar tekrar bırakmayı deneyip çözüme ulaşılamamışsa bir hekime danışılmalıdır.

Tırnak yeme alışkanlığının zararları

 • Tekrarlanan tırnak yeme, tırnak çevresindeki deride ağrı oluşturabilir.
 • Enfeksiyon riski yüksektir.
 • Tırnak yeme tırnakların uzamasına sebep olan dokuya zarar vererek anormal görünümlü tırnakları meydana getirir.
 • Uzun süreli tırnak yeme, zararlı bakteri ya da virüsleri tırnaklardan ağza geçirebilir.
 • Tırnak yerken özellikle tırnak yatağının altı zarar görürse genel vücut sağlığı tehlikeye girebilir.
 • Tırnağın tabanında yapısal değişiklikler oluşabilir.
 • Zamanla, tırnağın çevresindeki deride bakteriler oluşur ve kızarıklığa, tahrişe şişmeye zemin hazırlayabilir.
 • Nadir de olsa tırnak yeme sırasında dişler kırabilir veya zarar görebilir. Zamanla, tırnak yeme çene sorunlarına da sebep olabilir.

Tırnak Yeme Hastalığı hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Sitemizde yer alan;

gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu