Güzellik

Dermapen nedir ve cilt üzerindeki etkileri nelerdir?

Dermapen nedir ve cilt üzerindeki etkileri nelerdir?

Dermapen, cilt kusurlarını azaltan minimal invaziv bir prosedür olarak öne çıkıyor. Ne içeriyor? Ne zaman önerilir?

Cilt, diğer faktörlerin yanı sıra güneş, düşük nemli ortamlar, kirlilik, stres gibi nedenlerle değişikliklere maruz kalır. Neyse ki, görünüşünüzün etkilenmemesi için bu etkilere karşı koymanıza izin veren çok çeşitli tedaviler var. Bunların arasında dermapen’i buluyoruz. Faydalarını duydunuz mu?

Lekeler, yara izleri, çatlaklar, kırışıklıklar ve koyu halkalar gibi kusurları paylaşmanıza izin veren yeni bir tekniktir. Riskler veya yan etkiler olmadan ilginç ve güvenli sonuçlar sunar. Bu sayede hem cildine bakım yapmak isteyen kadınların hem de erkeklerin dikkatini çeker.

Ancak bu prosedürü seçmeden önce, nelerden oluştuğunu, kullanımlarının neler olduğunu ve uyguladıktan sonra nelere dikkat etmeniz gerektiğini derinlemesine bilmenizde fayda var. Ardından, bu konuda bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız. Okumaya devam et!

Dermapen nedir ve dermapenin cilt üzerindeki etkileri nelerdir? Dermapen süreci nasıldır? Dermapeni ne sıklıkla yapılmalı? 

Dermapen nedir ve nasıl çalışır? 

Dermapen, cildin dokusunu ve görünümünü yenilemek için estetik tıp tarafından geliştirilmiş bir mikro delinme tedavisidir. Cihaz cilt güzelliğini etkileyen büyük kusurları en aza indirmeye veya ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu için uzmanlar buna “leke silici” veya “leke önleyici” de diyor.

Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’nde yayınlanan bir yayını ortaya koyduğu gibi, bu yöntem, yaralanmaya neden olan ve kontrollü yaralanmaya neden olmak için cilde nüfuz eden bir mikro iğne veya mikro iğne kullanır. Hareketler farklı yönlerde yapılır ve “hücreleri ve diğer elementleri aktive etmek için epidermiste (cildin yüzey tabakası) mikro kanalların oluşturulmasına” izin verilir.

Daha fazla hassasiyet için alet 0,25 ila 2,5 milimetre arasında değişen ayarlanabilir bir derinliğe sahiptir. Bu, tek kullanımlık iğnelerin en hassas parçalara zarar vermesini önler. Amacı, cilt sağlığı için yaşla birlikte azalma eğilimi gösteren iki belirleyici unsur olan kolajen ve elastin üretimini teşvik etmektir.

Benzer şekilde, uygulaması eser elementler, C ve E vitaminleri, trombosit açısından zengin plazma, fibrin açısından zengin plazma, hyaluronik asit ve botulinum toksini (popüler olarak botoks olarak bilinir) gibi maddelerin emilimini desteklediği için diğer ürünlerle aynı anda kullanılır.

Diğer şeylerin yanı sıra, genellikle yüzde yapılmasına rağmen, vücudun diğer bölgelerine de uygulanabileceğini belirtmek gerekir, örneğin:

 • Boyun ve dekolte.
 • Kollar ve eller.
 • Karın.
 • Bacaklar.
 • Kalçalar.

Özellikle, yaş veya cilt tipi ne olursa olsun çatlakları veya keloid izlerini azaltma yeteneği ile öne çıkıyor.

Kontrendikasyonlar

Ancak ilginç uygulamalarına rağmen tedavi uygulamasının tüm insanlara uygun olmadığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle, aşağıdaki durumlarda kaçınılmalıdır.

 • Hamilelik ve emzirme
 • Derideki tümörler
 • Aktif akne
 • Enfeksiyonlar
 • Seboreik dermatit
 • Kan pıhtılaşması ile ilgili hematolojik bozukluklar
 • Keloid izlerine eğilim
 • Akneye saldırmak için aspirin, kan sulandırıcı veya ilaç kullanan kişiler

Dermapen’in cilt üzerindeki etkileri nelerdir? 

Dermapen, cildin yapısını restore etmeye hizmet eder. Şu anda, biri en çok tavsiye edilen prosedürler o zamandan beri, firmalar, güçlendirir, hidratlar ve cildi aydınlatır. Sonuç? Daha az kusurlu, daha yumuşak, yenilenmiş bir dermis.

Aslında, hiperkromi (lekelerle karakterize iyi huylu dermatolojik hastalık) ve alopesi (anormal saç dökülmesi) tedavisine de katkıda bulunur. Saç folikülü üzerinde etki eder ve saç büyümesini destekler. Aynı zamanda ameliyatsız gözeneklerin görünürlüğünü azaltır, sarkıklığı azaltır ve lifting etkisi yaratır.

En ilginci burun olukları gibi zor bölgelere ulaşmasıdır. Tabii ki, cilt tipine, cilt probleminin tipine, bakıma ve yaralanmanın büyüklüğüne bağlı olduğundan, kusurları her zaman tamamen ortadan kaldırmaz.

Dermapen süreci nasıldır? 

Basit, ayakta tedavi gören ve minimal invaziv bir prosedürden bahsediyoruz. Ameliyathaneye girmeyi, anestezi almayı, insizyonları, ağrıyı ve tabii ki olası komplikasyonları içeren geleneksel müdahalelerin aksine ciltte herhangi bir kesi yapılmaz. Bu anlamda sadece iyi durumda bir ofis, bir sedye ve aletler yeterlidir.

İlk etapta doktor, dermapen ile birleştirilecek etken maddeyi (hyaluronik asit veya başka bir) ve mikroiğne tipini seçer. Sonraki adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Cildin temizlenmesi.
 • Anestezi (gerekirse) ve kişiye en uygun kokteylin uygulanması.
 • Saniyede 1300’e kadar mikro delik açabilen leke önleyici kalem adımı.
 • Bir anti-inflamatuar kremin uygulanması, ardından güneş kremi.

Hasta ilk iki gün biraz kızarıklık dışında herhangi bir rahatsızlık duymadan hemen eve gitmeye hazır olacaktır. Cilt tamir altında olduğu için normal bir reaksiyondur.

Bununla birlikte, etkileri hemen fark edilebilir. İki hafta sonra, kolajen ve elastin üretimi zaman aldığından sonuçlar daha da belirgin olacaktır.

Prosedür acıyor mu? 

Ağrı, güzellik prosedürlerinin çoğunun dezavantajlarından biridir. Size acıdığını söylerlerse, neredeyse kesinlikle cesaretiniz kırılır. Neyse ki, dermapen ile kullanılan iğneler süper ince ve neredeyse farkedilemez. Bunlar sadece karıncalanma hissi veren küçük (tolere edilebilir) küçük tüylerdir.

Her durumda, belirli durumlarda mikro yaralar sonucu kanama olabileceği dikkate alınmalıdır. Ciddi bir reaksiyon değildir ve vücut genellikle bunu kısa sürede onarır. Kişinin ağrı eşiği çok yüksekse doktor müdahaleden önce lokal anestezik krem ​​uygulayabilir.

Dermapen sonrası bakım 

Tedavi bittikten sonra ilk gün makyajdan dinlenmek gerekir. Aynı şekilde yağsız kozmetikler de kullanılmalıdır. Buna ek olarak, cilt ışığa duyarlı olduğundan, günde birkaç kez yeniden uygulamak için elinizde kaliteli bir güneş koruyucu olmalıdır.

Alkol içeren ürünlerin yanı sıra kimyasal peeling, retinol, asitler ve E veya C vitamini içeren ürünler de atılmalıdır. Bu istenmeyen reaksiyonları önlemek için. Ayrıca en az üç gün yüz temizleyicileri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Diğer bakımlar şunlardır:

 • Cildi nemlendirin ve bol su tüketin.
 • Fiziksel egzersiz yapmaktan kaçının.
 • Sauna banyolarından kaçının.
 • Dermapen uygulandıktan sonra dövme veya invaziv işlemlerden geçmeyin.

Dermapen ne sıklıkla yapılmalı? 

Genellikle bir ile üç seans arasında sürer ve 21 gün ile bir ay arasında bir süre ile ayrılır. Her birinin süresi yaklaşık yarım saattir, ancak hasara ve ilgili cildin derecesine bağlı olarak değişir. Altı ay sonra kontrol ve bakım için tekrarlanması önerilir.

Profesyonel tavsiye ile tedavi gerçekleştirin 

Herhangi bir kozmetik müdahale gibi dermapen de profesyonel bir güzellik uzmanı veya dermatolog tarafından uygulanmalıdır. Bu tedaviyi gerçekleştirmenin uygun olup olmadığını belirlemek için önceden bir konsültasyon yapılması esastır. Güvenli bir müdahale olarak kabul edilse de kötü bir uygulama istenmeyen reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle mutlaka alanında uzman kişilerle yapın.

Dermapen hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin  Cilt Sağlığı için nasıl beslenmeli? Cilt Bakımı Hakkında Bilmeniz GerekenlerLif içeriği en yüksek olan gıdalar,yüksek lifli besinler   Kilo vermenin altın kuralları- Sağlıklı Beslenme ve Hızlı Kilo Verme Önerileri B12 Vitamin Eksikliği D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu