YaşamGüzellik

Diş Beyazlatma Evde Yapılabilir mi? Bembeyaz Dişlere Sahip Olmanın Yolları

Diş Beyazlatma evde yapılır mı? Evde diş beyazlatmak için hangi yöntemleri uygulamalıyız? Sararan dişler doğal yollarla nasıl beyazlatılır? Karbonatla diş fırçalamak işe yarıyor mu? Bembeyaz dişler için hangi yöntemleri kullanmalıyız? Kalıcı diş beyazlatma evde mümkün mü? Daha beyaz dişlere sahip olmanın yolları nelerdir? Bu gibi sorularınız varsa tüm sorularınızın cevabı yazımızda.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Kuşkusuz güzel gülüşler bembeyaz ve sağlıklı dişler demek. Gülüşümüz bizim en güzel aksesuarımızdır. Sağlıklı, beyaz dişler estetik açıdan da oldukça önemlidir. Herkes dişlerinin sağlıklı ve bembeyaz inci gibi olmasını ister. Diş sağlığı ve diş temizliğimize dikkat etmemize rağmen her gün yediğimiz ve içtiğimiz besinler, içecekler dişlerimizin sararmasına sebep olabilir.

Peki ne yapmalıyız? Evde uygulayacağımız doğal yöntemlerle diş beyazlatmak mümkün. Bahsedeceğimiz diş beyazlatma yöntemlerini düzenli olarak uyguladığınızda dişlerinizdeki renk farkını görebilirsiniz. Şimdi evde diş beyazlatma yöntemleri nelerdir, doğal diş beyazlatma nasıl yapılır bu konulardan bahsedelim.

Bembeyaz Dişler İçin Evde Yapılabilecek Uygulamalar

Dişlerimizin sararmasına, parlaklığını ve beyaz rengini kaybetmesine, leke oluşmasına neden olan faktörler bulunmaktadır. Yediğimiz bazı yiyecekler dişlerimizin lekelenmesine, sararmasına ve plak oluşmasına neden olabilirler. Bu gibi olumsuzlukları düzenli diş temizliği ve diş beyazlatıcı yöntemler ile giderebiliriz.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır

Hepimizin evimizde basitçe uygulayabileceği Diş Beyazlatma Yöntemleri;

 • Günde en az iki kere sabah ve akşam olmak üzere diş macunu ile dişlerinizi fırçalayın.
 • Diş sağlığınızı kötü etkileyen,leke oluşturan ve rengini koyulaştıran herşeyden uzaklaşın( Kahve Sigara,Çay..vs)
 • Karbonat(Renk açıcı özelliği olduğundan diş renginizin açılmasına katkı sağlar.Diş fırçanızı ıslatın ve karbonata batırıp dişlerinizi bu şekilde fırçalayın)
 • Karbonat-Limon karışımı (Bir çay kaşığı karbonatla limonun suyunu sıkın ve köpürene kadar karıştırın. Sonrasında diş fırçasıyla uygulayın. Yalnız içerdiği asit nedeniyle bu karışımı her gün kullanmanız önerilmez. Haftada en fazla 2 kez)
 • Tuz (Diş fırçanızı ıslatın ve tuza batırıp dişlerinizi bu şekilde fırçalayın. Bu uygulamayı da haftada en fazla 2 kez uygulayabilirsiniz.)
 • Karbonat-Tuz –Elma Sirkesi ( Oluşmuş sarı lekeleri yok ederek beyazlatmasına yardımcı olur. Her birinden 1 çay kaşığı alıp bir kapta karıştırın. Diş fırçasıyla uygulayın)
 • Çilek (Beyazlatır, ağız içini temizler ve zararlı bakterileri, mikroorganizmaları yok eder. Çileği püre haline getirip diş fırçasıyla uygulayın. İçerdiği asit nedeniyle bu karışımı her gün kullanmanız önerilmez. Haftada en fazla 2 kez)
 • Muz kabuğunun iç kısmı (Dişlerinizi fırçaladıktan sonra muz kabuğuyla 2-3 dakika kadar dişlerinizi ovun daha sonra macun sürülmemiş bir fırçayla dişlerinizi temizleyin)
 • Gliserin( Anti bakteriyel olduğu için dişlerinizi beyazlatarak ağzınızdaki zararlı bakterileri öldürerek çürümelerinin önüne geçer. Dişlerinizi temizledikten sonra birkaç damla gliserini dişlerinize uygularsanız yararlı olacaktır.)
 • Ayrıca Ağız ve Diş Sağlığımız için sık sık yaptığımız diş bakım hataları da dişlerimize zarar vermektedir. Bunlar;
 • Diş fırçasını uzun süre kullanmak – yenilememek ( Diş fırçanızı en fazla 3 ayda bir değiştirmeniz gerekmektedir.)
 • Dişlerinizi fırçalama süresinin kısa oluşu ( Bir diş fırçalama süresi ideal olarak iki dakikadır.)
 • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzı su ile çalkalamak
 • Diş ipi kullanmamak – bunu alışkanlık haline getirmemek.
 • Dilinizi temizlememek( Dişlerinizi her fırçaladığınızda dili de temizlemek gerekir)
 • Sert diş fırçası kullanmak( Fırça çok sert ise diş etinize zarar verebilir. Yumuşak kıllı diş fırçası kullanın)
 • Yanlış teknikle fırçalamak( Dairesel hareketlerle dişler arasındaki boşluklar daha etkili ve güzel temizlenir.)

Evde uygulanabilen bu diş beyazlatma yöntemlerinin çoğu asit içermesi nedeniyle asit diş lekelerini siler fakat diş minesine zarar da verebilir. Bu sebeple, bu yöntemlerin her gün değil haftada en fazla 2 kere kullanılması tavsiye edilir.

Maalesef bunun gibi diş beyazlatma işlemlerinin uzun süre kalıcılığı bulunmamaktadır. Dişlerimizin uzun süre bembeyaz olma gibi bir şansı pek yoktur. Çünkü dişlerimizin asıl rengi de bizim istediğimiz gibi bembeyaz değildir.

Diş beyazlatma işlemi hassas ve özen gösterilmesi gereken bir işlemdir ve doktor kontrolünde yapılması gereklidir. Bahsettiğimiz bu yöntemler diş temizliği ve evde diş beyazlatma konusunda size fayda sağlayacaktır.

Sağlıklı ve güzel gülüşler ..

Diş beyazlatma hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin B12 Vitamin Eksikliği ve D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu