Anne - Çocuk

Down Sendromu Nedir?

Down Sendromu Doğum Öncesi Anlaşılır mı?

Down Sendromu Nedir ve Doğum Öncesi Anlama

Down sendromu insanlarda en küçük yapı taşı pozisyonunda olan kromozom sayısında var olan bir problemdir. Sağlıklı olan her insanda hücre sayısı 46 olarak belirlenir. Konuyu biraz daha açacak olursak, sağlıklı bir kadında olan kromozom sayısı 46’dır ve X kromozomudur. Sağlıklı bir erkekteyse 45 adet X ve 1 adette Y kromozomu bulunmaktadır. Down sendromunda 21. kromozom dan 1 adet fazla bulunmaktadır bunun açıklaması iki adet 21. Kromozom olduğundan toplam kromozom adeti  47 olacaktır. Bunlar gibi diğer 18 ve 13 kromozomların fazla olmalarının neden olduğu farklı sendrom çeşitleri de bulunmaktadır. Bebekte oluşan down sendromu aile fertlerinden kaynaklanan yani ailesel bir durum değil tamamen rastlantı sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu sonucun meydana gelmesinde anne adayının yaşı önemli bir konuma sahiptir.

Down Sendromu Nedir ve Doğum Öncesi Anlama

Down sendromlu doğan çocuklarda zeka geriliği her zaman görülmektedir ancak bu durum hafif derecelerden ileri derecelere kadar değişim göstermektedir. Bununla beraber yaklaşık olarak %30 ile %35 ağır denebilecek kalp sakatlıkları ve yaklaşık %15 civarında mide ve bağırsak sisteminde sorunlar olabilmektedir en baştaysa on iki bağırsak tıkanması gibi sorunlar çıkabilmekte.

Üçlü test unutulmamalıdır ki her anne adayının gebeliğinin 16-22 haftaları arasında kesinlikle yaptırması gereken bir testtir.

Yapılan bu test sadece bir tarama testidir ve önlem amaçlı yapıldığı akıllardan çıkarılmamalı. Yapılan bu tarama testi kolay uygulanan ve maliyeti çok yüksek bir test olmamakla birlikte bir hastalığın tanısı için değil, sadece olasılığını görebilmek için yapılmalıdır kesin ve net bir tanı konulabilmesi için daha detaylı yöntemlere başvurulması ihtiyacı doğar.

Üçlü test sonucuna göre kesin ve net bir tanı amniyosentez uygulanarak konulabilir. Son olarak önemli bir noktaya değinmek gerek, her yüksek çıkan üçlü test sonucu sakat bir bebek anlamına gelmez ancak düşük çıkan her üçlü testte de sağlıklı bir bebek olduğu net bir şekilde görülemez bu sebeple gebeliğin 18-20 haftaları arasında yapılan ayrıntılı ultrasonografi ile başka sorunların olup olmadığı incelenmelidir.

Down Sendromu hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Sitemizde yer alan;

gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu