Sağlık

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? En erken hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Hamilelik belirtileri nelerdir? İlk hafta hamilelik belirtileri nelerdir? Acaba hamile miyim? Yüzde yüz hamilelik belirtileri nelerdir? Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar? Bu ve buna benzer, hamilelikle ilgili özellikle kadınların aklına gelebilecek belli başlı sorular, internet ortamında sıkça cevap aranmaktadır. Bizde bu sebeple detaylı bir rehber hazırlama gereği duyduk. Eğer hazırsanız, başlayalım.

Hamilelikle birlikte hormonların salınımı ile kadınların vücudunda birçok değişim meydana gelir. Bu değişimler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. İlk hamilelik belirtileri, kanda artan östrojen ve progesteron hormonlarıdır.

Hamilelik dönemi, planlı hamilelik düşüncelerinde olan anne adayları için heyecanlı bir bekleyiştir. Yaklaşık 6 – 7 günlük bir adet gecikmesi yaşanması hamilelik düşüncesini akla getiren ilk belirtidir. Fakat bu belirti tek başına yeterli değildir. Diğer belirtiler için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Belirtileri için ; Adet dönemlerinizi takip etme alışkanlığınız yoksa ya da döngünüz süre ya da gün olarak sürekli değişiyorsa ne zaman regl dönemine gireceğinizi bilemeyebilirsiniz. Böyle durumlarda en erken hamilelik belirtileri nelerdir bunları araştırmak gerekir. Yalnız bu belirtiler herkes için aynı olmayabilir. Her kadının bedeni, beslenmesi, genetiği, yaşam tarzı farklıdır. Hamileliğinizi net olarak öğrenmeniz için hamilelik testi yaptırabilirsiniz.

Hamileliğin anlaşılabilmesinde en erken dönem, ilişki sonrasındaki 14. gündür. Bu dönemde kan yoluyla bakılan Beta HCG testi ile kesin olarak hamilelik durumunun olup olmadığı netleşir. Yumurtlama döneminde olgunlaşan kadın yumurtasının, erkek üreme hücresi spermle sağlıklı bir şekilde döllenmesiyle embriyo oluşur, rahme yerleşir. Böylelikle hamilelik süreci başlar.

Adet Gecikmesi

Hamilelikten şüphelenilen zamanda âdet kanamasının 1 hafta gecikmesi, gebelik belirtileri arasında sayılır.Tek başına yeterli olmayacaktır çünkü adet gecikmesi stres, hormonal bozukluklar vs. sebebiyle de gecikebilir.

Halsizlik – Yorgunluk

Gebe kadınlar fiziksel olarak kendilerini yıpratmasalar bile kendilerini yorgun ve halsiz hissedebilirler. Bu durumlar progesteron hormonunun artmasından kaynaklanmaktadır.

Hafif Vajinal Kanamalar

Döllenmenin sonrasında oluşan embriyo, bir süre sonra rahme tutunur, yerleşir. Bu dönemde kadınlarda hafif pembe veya kahverengi olarak görünen kanamalar ve bununla birlikte hafif kramplar oluşabilir.

Göğüslerde Hassasiyet

Hassas göğüsler ve karıncalanmalar hissedilebilir. Regl dönemlerinde göğüslerinizde hissettiğiniz o bilindik ağrıya benzeyen hatta biraz daha fazla olarak hissedilen bu ağrı ilk dönemlerdeki belirtilerdendir.

Hamilelikte göğüslerde kan akışı daha da artar. Hamileliğin 6. haftasında göğüsleriniz giderek daha hassas hale gelecektir. Göğüsleriniz şişebilir.

Meme Başlarında Koyulaşmalar

Göğüslerdeki hassasiyetle birlikte meme uçlarında koyulaşmalar görülebilir. Meme başlarının etrafındaki dairesel bölgeler hamileliğin sekizinci haftasından itibaren renk değişimine yani koyulaşmaya uğrayabilir. Bu koyulaşan bölgeler döllenmeden sonraki ilk birkaç hafta içinde daha da genişleyebilmektedir. Meme uçlarında daha sertlik hissedilebilir ve normalden daha dik hale dönüşebilir.

Vücut Sıcaklığı Artışı

Hormonal değişiklik sebebiyle hamile kadınlardaki vücut ısısı bir iki derece kadar değişiklik gösterebilir.

Kasık Ağrıları

Hamileliğin ilk haftalarında görülebilir. Kasıklarda hissedilen bu ağrı, ciddi şekilde şiddetli sevilerde değildir.

Şişkinlik

Hormonal değişiklikler sayesinde şişkinlik hissi hamileliğin çok erken dönemlerinde başlayabilmektedir.

Mide Bulantıları ve Kusma

Mide bulantıları ve kusma şikayetleri gebeliğin ilk haftalarında başlayabilen ve ilk trimester dediğimiz gebeliğin ilk 3 ayı boyunca devam edebilmektedir. Hamileliğin ilk üç aylık döneminde bulantı ve kusmaları sıkça yaşayabilirsiniz. Bazı kadınlar üç aydan sonra da yaşayabilir. Hızla yükselen östrojen ve Beta HCG hormonlarına bağlı olarak görülen bir durumdur ve çok şiddetli olmadığı sürece normal kabul edilir.

Baş Ağrısı ve Baş Dönmesi

İlk üç aylık dönemde sıklıkla görülür. Hormonların neden olduğu bu fizyolojik değişim, tansiyon düşüklüğü gibi durumlara da neden olur. Bu da bazı kadınlarda baş dönmesi yaratabilir.

Koku Hassasiyeti

Bu dönemde sık rastlanan yakınmalardandır. Kişi önceden çok sevdiği kokulardan gebelik döneminde tiksinebilir. Yemek kokuları rahatsız edebilir Hatta en çok sevdiğiniz yiyeceklerin kokusuna dahi tahammül edemez duruma gelebilirsiniz.

Duygusal Değişimler

Hamilelik dönemindeki belirtilerden bir diğeri de anne adaylarının duygularındaki ani değişimlerdir. Anne adayları bir an çok mutluyken ortada belirgin bir sebep yokken hemen ardından ağlayabilir.

Sık Sık İdrar Yapma İsteği

Hamilelikte 2. ve 3. haftalarda kişi sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilir. Hormonal değişimlerden dolayı erken dönemde oluşabilir. Daha çok gebeliğin ilerleyen dönemlerinde karşılaşılan durum olup, büyüyen rahmin mesaneyi sıkıştırmasına bağlı olarak gelişir.

Aşerme

Aşerme durumunda bazı yiyecekleri daha çok hatta normal zamanda hiç sevmediğiniz bir yiyeceği bile isteyebilirsiniz.

Kabızlık Şikayetleri

Progesteron hormonunun artmasıyla birlikte sindirim sisteminde bir miktar yavaşlama görülebilir. Bu durumda kabızlık söz konusu olabilir.

Bahsettiğimiz tüm bu belirtiler veya birkaçı hamilelik durumunuzun olma ihtimali için sizlere yol gösterici olacaktır. Fakat kesin sonucu hamilelik testi size söyleyecektir. Adet gecikmesinin ardından eczanelerde satılan evde yapılabilen hamilelik testlerini deneyebilir ve çift çizgi sonucunu alırsanız büyük ihtimalle kopyanız karnınıza düşmüş demektir. Hamilelik şüphesi içindeyseniz veya evde test yaptırmışsanız ardından mutlaka bir jinekologa başvurmalısınız.En net sonuç kanda yapılan Beta HCG testi ve ultrason muayenesi ile öğrenilir.

En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar

Gebelik belirtilerinin başlayabilmesi için gebeliğin en erken 4 ya da 5 hafta civarında olması gerekecektir. Açıkçası ancak adet gecikmesinin ardından hamilelik belirtileri başlar. Hamilelik belirtilerinin başlama zamanı ve belirtileri, şiddeti her kadına göre değişiklik gösterebilir.

Hipofiz bezi tarafından salgılanan LH ve FSH hormonları, kan dolaşımı aracılığıyla yumurtalıklara ulaşır. Hormonların tetiklemesiyle birlikte yumurtaların bir kısmı olgunlaşma süreci içine girer. Olgunlaşmış yumurtalardan en sağlıklı olan yumurta çatlayarak içinde bulunduğu folikülden fallop tüplerine atılır.Folikül, bu süreç içinde östrojen salgılamaya devam etmektedir. Gebeliğe hazırlık amacıyla rahim içi duvarı kalınlaşır.Fallop tüplerine atılan ve rahme ilerleyen yumurta, 24 saat kadar canlı kalır.

Erkek üreme hücresi olan sperm ise, kadın vücudunda 3-4 gün canlı kalabilir. Yumurtanın canlı kaldığı 24 saat içinde sağlıklı sperm hücresi ile döllenmesi sonucunda embriyo oluşur ve gebelik başlar. Gebelik takiplerinde kadının gördüğü son adet kanamasının ilk günü gebeliğin başlangıç günü olarak kabul edilir. Gebeliğin yapılacak kan testleri sonucu netleşmesi için en erken dönem, cinsel ilişkinin ardından geçen 14. gündür. Kanda yapılan Beta HCG seviyesiyle kişinin hamile olup olmadığı kesin olarak söylenebilir.

Benzer Yazılarımız

Diyet – Sağlıklı Beslenme ve Hızlı Kilo Verme Önerileri

Adet Düzensizliği (Regl) ve Adet Gecikmesinin Nedenleri

Hamilelik Belirtileri hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, Hamilelik konusunda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu