Sağlık

Kalp Ritim Bozukluğu Nedenleri

Kalp ritim bozukluğu aritmi adı verilen kalp çalışma düzeni ve hızını etkileyen bir hastalıktır. Hastalıklar kendi içerisinde sebep olduğu alana göre iletim yolu ya da ilişkili oldukları sendroma göre değerlendirilir. Bu aritmeler kalp kaslarına olan sinirsel uyarı işlevlerini yerine getirmekte zorluk yaşar. Ritimsel bozukluklar sonucu yaşanan değişiklerde kalbin olağandan daha hızlı atması, normalden erken atımlar ya da aşırı düzensiz fibrilasyon durumlarla sonuçlanır.  Günümüzde hemen herkesin kalp ritmi sorunu yaşaması olasıdır. Bu durumda kişiler kalplerinin sürekli hızlandığını ya da çırpıntı şeklinde attığını hissedebilir. Bu da düzensiz bir ritme neden olur. Genelde önemli bir sorun teşkil etmese de bu tür durumlarda kimi zaman önemli sorunların habercisi olabileceğini unutmamak gerek. Buna bağlı olarak vücudun bazı bölgelerinde kan dolaşımını düzensizleşebilir. Yine bu sebepten kişide akciğer ve beyin gibi hayati organların zarar görmesi durumu yaşanabilir.

Kalp ritim bozukluğu tedavisi

Kalp Ritim Bozukluğu Nedir?

Kalp ritmi bozukluğu yani aritmi arasında kalp ritim bozukluğu tanımına girmeyen tek türü sinüs ritmi adı verilen aritimdir. Bu tür ritimde kalbin üst tarafından sinoatrial düğüm adı verilen yerden uyarı sinyali göndererek aşağı doğru uyuşma ve kulakçıklar arası atriventriküler düğüme varır. Daha sonra sinirsel bağlara iletilen her iki kollara ayrılarak kalp kasını uyararak kan pompalamaya devam eder. Bu hareketlerin herhangi bir aksaklık ile karşılaşması durumunda kalp ritim bozukluğu meydana gelir. Kalp ritim bozukluğunun türleri vardır.

Taşikardi: Kalp atışının dakikada yüzün üzerine çıktığı taşikardi kalbin hem alt hem üst bölgelerindeki aktivite artışıyla meydana gelir.

AtrialFibrilasyon: Kalpteki kulakçık adı verilen üst bölgeden başlayarak düzensiz ritimler arasında en sık rastlanan aritmidir. Aşırı sayıdaki uyarı sinyali nedeniyle atrium kasılmasıyla kalp hızı 150-200 arasında değişkenlik gösterir.

AtrialFlutter: Kalbin üst bölgesindeki atrialflutter sinirsel uyarılarını etkileyen hızlı hareket sonucu oluşan bir aritmidir.

Bradikardi: Diğerlerinden farklı olarak kalp ritminin 60 atımın altına inmesi durumudur.

VentrikülerFiblasyon: Kalp atımlarını durdurarak arreste neden olabilecek ciddi bir sorun oluşturabilir. Kanın kan pompalama işlevini yerine getirememesinin ardından acil bir müdahale gerekmektedir. 

Kalp Ritim Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Kalp ritim bozukluğunun belirtileri çoğu zaman zararsız olsa da kimi durumlarda acil müdahale gerekmektedir. Bu nedenle dikkatli olunmasında fayda var. Bu belirtiler şu şekildedir.

 • Kalbin sanki bir atımı boş bırakılmış gibi hissettirmesi
 • Kalp atışlarının yarışırcasına hızlanması
 • Atımların aşırı yavaşlaması
 • Kalp atışlarında duraklamaya dadüzensizlik hissedilmesi
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Sersemlik
 • Bayılma Ciddi çarpıntı
 • Kaygı ve terleme

Kalp Ritim Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

Kalp ritim bozukluğunun nedenleri daha önce rahatsızlığı bulunan kişiler açısından risk oluşturabilmektedir. Bu hastalıklar neticesinde kalbin çalışmasında bir sorun meydana gelebilir. Kalp yetmezliği, koroner arter rahatsızlığı, kalp kapak hastalıkları, kalp iç doku iltihaplanması ve doğuştan gelen kalp rahatsızlıkları gibi nedenler risk grubu arasında yer alabilir.Bu rahatsızlıklar kişilerin yaş, cinsiyet ve hatta yaptıkları işlere göre kalp ritim bozukluğu açısından etki edebilir. 60 yaşın üzerindeki bireylerde bu durum daha ciddi boyutlara ulaşabilir. Çeşitli hastalıklar nedeniyle kullanılan ilaçlar bu durumu tetikleyebilir.

Bunlar dışında çeşitli sağlık nedenleri kalp ritim bozukluğu gelişimine etki edebilir. Bunlar;

 • Şeker hastalığı
 • Kronik akciğer hastalıkları
 • Pulmoneremboli (akciğere pıhtı atması)
 • Amfizem
 • Astım
 • Uyku apnesi
 • Tiroid bezi rahatsızlıkları
 • Hipertansiyon (yüksek kan basıncı)
 • Kalsiyum, potasyum ya da magnezyum dengesizlikleri

Kalp Ritim Bozukluğu Tanısı Nasıldır?

Kalp ritim bozukluğu ilk olarak tıbbi kontrollerinin ardından bir uzmana danışmalıdır. Daha sonra çeşitli testler sonucu durum değerlendirilebilir. Hastanın göğsüne yerleştirilen elktrotlar aracılığı ile kalp değerleri ölçülür ve EKG ile konulur. EKG’nin taşınabilen şekli olan Holter ile kişinin günlük kalp hareketleri incelenir. Kişiler kalp ritmi yaşadığını sandığı zamanlada bu cihazları etkin hale getirerek gerekli tespitin yapılması amaçlanır. Bu aletlerin farklı bir formu olan EKO adı verilen Ekokardiyografi ile aritmi tanısı ile tespit edilebilir. Genel çalışma prensibi ultasonografi (USG) gibi olan ve kalbinritimsel ve yapısal özelliklerinin değerlendirmesine yarayan bir metottur.

Kalp Ritim Bozukluğu Tedavisi Nasıldır?

Kalp ritim bozukluğu aritmenin türüne göre farklılık göstermektedir. Yavaşlayan kalp ritmi için kalp atışlarının düzene girmesi adına pacemaker adı verilen piller kullanılır. Hızlı kalp ritimleri için vagalmenevra ilaç ya da kardiyoversiyon uygulamalı tedavileri yapılabilir. Kimi zaman bunlar arasında yüze hızlı su çarpma, soğuk duş, ıkınma gibi yöntemler aritmelerin kontrol altına alınması adına yapılabilir. Atrialfibrilasyon hastalarında ise kan pıhtılaşmasını engelleyecek özel ilaçlar takviye yapılabilir.

Kalp ritmi bozukluğu hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin B12 Vitamin Eksikliği ve D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu