Sağlık

Kemik Erimesi belirtileri, Kemik erimesi neden olur?

Kemik erimesi diğer adı osteoporoz nedir ; kemiklerin zayıf ve kırılgan hale gelmesi demektir.Kemik erimesi kemiklerin kırılganlığı nedeniyle, herhangi bir düşme ya da eğilme hatta öksürme gibi hafif durumlarda bile kırılabilmektedir. Kemik erimesinden yani osteoporozdan dolayı oluşan kırıklara en çok kalça, bilekler ya da omurgada rastlanır. Kemik erimesi hem erkekler hem de kadınlarda görülebilmekle birlikte kadınların osteoporoza yakalanma ihtimali erkeklere oranla yaklaşık dört kat daha fazladır. Yaş ilerledikçe kemik erimesi hastalığına yakalanma riski daha da artar.Yazımızın devamında

 • kemik erimesi nedir,
 • Kemik erimesi belirtileri ,
 • kemik erimesi ağrı yapar mı ,
 • kemik erimesi neden olur,
 • Kemik erimesine hangi bölüm bakar,
 • kemik erimesinin tedavisi nasıl yapılır?

gibi pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz..

Kemik Erimesini önlemenin yolları nelerdir? Kemik erimesi belirtileri ve Kemik erimesinin tedavisi

Kemik erimesi nedir?

Kemik erimesi, kemikleri zayıflatan ve aynı zamanda kırılgan hale getiren bir hastalıktır. Çok belirgin bir semptom göstermeyebilir. Ancak kemiklerin kırılganlığı nedeniyle herhangi bir düşme,çarpma gibi eylemlerde kırılan kemiklerin ağrı yapması sonucu anlaşılır.Bu kırıklar genellikle el bilekleri, kalça ve omurgada görülür.

Kemik erimesinin elli yaşından sonra her iki kadından birinde ve her dört erkekten birinde rastlanma sıklığı bulunur.Menopoz dönemine erken girmiş kadınlarda görülme sıklığı daha çoktur.

Kemik Erimesi Neden olur?

Kemik erimesine neyin sebep olduğu yapılan araştırmalar sonucu kesin olarak bilinmemektedir. Ancak kemik erimesinin yani osteoporozun nasıl geliştiğini söylemek mümkündür.

Kemiklerimiz vücudumuzu destekleyerek hayati organlarımızı da korur. Aynı zamanda kalsiyumun ve mineralleri vücut için depolar. Vücudumuzun kalsiyuma ihtiyacı olduğunda parçalanır ve kemik yeniden şekillenir. Kemikler canlı bir dokudan oluşur ve sağlıklı olan kemik içi süngerimsi bir yapıdadır.Bu yapıyı kemiğin dış kabuğu sarar. Kemik erimesi oluştuğunda süngerimsi yapıdaki boşluklar artar ve kemik içi zayıflar.

 30 yaşa kadar normalde kaybedilenden daha çok kemik yeniden oluşur. 35 yaşından sonra ise kemik yıkımı kemik oluşumundan daha hızlı olur ve bu da kademeli şekilde kemik kütlesi kaybına sebep olur.Kemik erimesi hastaları kemik kütlesini daha büyük oranda kaybeder.Menopozdan sonra kemik yıkımı daha hızlı gerçekleşmektedir.

Kemik erimesi belirtileri nelerdir?

Oteoporoz genellikle belirti vermeden sessizce ilerler. Ancak kemikler hastalık nedeniyle zayıfladığında  şu belirti ve semptomlar meydana gelebilir:

 • Zaman içinde yükseklik kaybı (kısalma)
 • Duruş değişikliği veya eğriliği (çömelme, öne eğilme gibi)
 • Nefes darlığı
 • Kolayca oluşan kemik kırıkları
 • Alt sırt bölgesinde ağrı

Kemik Erimesini Önlemek için ne yapmalıyız?

Kalsiyum bakımından zengin bir beslenme biçimi oluşturulmalı: Güçlü ve sağlıklı kemikleri korumanın yolu düzenli olarak kalsiyum bakımından zengin bir diyet uygulamaktan geçer.

Kemik erimesine en iyi gelen şey süt ve süt ürünlerinin yanında, kalsiyum kaynakları arasında sayılan somon balığı, sardalya, lahana, brokoli, kuru incir gibi besinlerden tüketmek faydalı olacaktır.

Diğer bir yolu da kalsiyum takviyeleridir. Fakat bunun için öncesinde bir hekime danışılmalı ve kalsiyum düzeyine göre gerekli görüldüğü takdirde kullanılmalıdır. Vücut tek seferde yalnızca 500 mg kalsiyum emebileceğinden kalsiyum takviyeleri bölünen dozlarda alınmalıdır .

Önerilen günlük kalsiyum miktarı tablosu

Yaş- cinsiyet Miktarı
Yetişkinler( 19-50 yaş) 1000 mg
Yetişkin erkekler( 51-70 yaş) 1000 mg
Yetişkin kadınlar(51-70 yaş) 1200 mg
71 yaş ve üstü 1200 mg
Hamile ve emziren yetişkinler 1000 mg

 

 • D vitamini de kemikler için oldukça önemlidir: Bunun sebebi ise D vitamini vücutta kalsiyumun emilmesini sağlar. D vitamini düzenle (özellikle eklem yerleri) güneş ışığına maruz kalmaktan sağlanabilir. Önerilen günlük D vitamini miktarları aşağıda belirtilmiştir. Ancak bazı durumlarda hekiminiz tarafından daha çok D vitamini almanız önerilebilir.

Önerilen günlük D vitamini miktarı tablosu

Yaş aralığı Miktarı
0-6 Aylık Bebekler 400 IU
6-12 aylık Bebekler 400 IU
1-3 yaş 600 IU
4-8 yaş 600 IU
9-70 yaş 800 IU
70 yaş ve üstü 800 IU
14-50 yaş, hamile/emzirenler 600 IU

 

 • Sağlıklı bir yaşam tarzı belirlenmeli: Çünkü sağlıklı yaşam biçimi, kemik kaybı derecesini azaltmaya yardımcı olur.Düzenli bir egzersiz programı içerisinde kasları güçlendiren egzersizler (yürüyüş, tempolu koşma, aerobik gibi) barındıran hareketler kemikleri güçlü kılacaktır.
 • Çok fazla alkol tüketmemeli, kafein alımı miktarını abartmamalı ve kesinlikle tütün,sigara türevleri kullanılmamalıdır.

Kemik Erimesi (Osteoporoz) nasıl teşhis edilir?

Kemik erimesinde öncelikle hekiminiz kemik sağlığınız hakkında bilgi sahibi olmak için testler isteyebilir. Kan tetkikleri ve kanda kalsiyum düzeyine bakılır.Bunun yanı sıra kemik mineral yoğunluğu ölçümü de omurganın, kalça ve bilek kemiklerinin sağlamlık düzeyini belirlemek için yol gösterici olacaktır.İleri yaş tüm kadınlara kemik yoğunluğu testi önerilmektedir. Kemik erimesine hangi bölüm bakar sorusunun cevabı ise ortopedi bölümüdür.

Kemik Erimesi (Osteoporoz) nasıl tedavi edilir?

Kemik erimesinin tedavisinde düzenli egzersizin, vitamin ve mineral takviyelerinin rolü büyüktür. Hastanın durumuna ve düzeyine göre yine hekim önerisiyle ilaç kullanımına da başlanabilir.

Düzenli yürüyüş, direnç ve denge egzersizleri de önerilir. İleri yaş grubunda ve özellikle menopoz dönemine giren kadınlar için takibinin yapılması da önemlidir.

Kemik Erimesi hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin

Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlendirebiliriz?

Lif içeriği en yüksek olan gıdalar,yüksek lifli besinler   

Kilo vermenin altın kuralları- Sağlıklı Beslenme ve Hızlı Kilo Verme Önerileri

B12 Vitamin Eksikliği

D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu