Sağlık

Kızamık Nedir? Kızamık Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kızamık, döküntülü enfeksiyon hastalıklardan biridir. Kızamık virüsü hava ve temas yoluyla gözle görülmeyen damlacıklar yoluyla yüksek bulaşıcı kategorisinde yer alan enfeksiyon hastalığıdır. Kızamığın kuluçkası 10 ila 14 gündür zaman zarfına tabidir. Hastalık belirtilerinden önceki bir iki gün ile döküntünün görülmeye başlamasının ardından geçen dört gün virüsün en bulaşıcı olduğu zamandır. Hastalığı geçiren kişilerin bağışıklıkları ömür boyu bağışıklık kazanır.

Kızamık tedavisi ve kızamık belirtileri

Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Kızağımın belirtileri nelerdir? Sorusu bu hastalığın belirtilerini gösterdiğini düşünen kişilerin internette aradığı sorulardan biridir.  Bu belirtiler;

  • 1 ila 3 gün arasında yüksek ya da hafif ateş, burun akıntısı ile kuru öksürük, gözlerde sululuk ve kızarıklık, yanak içlerinde üst azı diş etrafındaki diş etlerinde oluşan minik koplik lekesi adı verilen noktacılar, kızamık tanısının ilk belirtileridir.
  • ila 8. Günler arasında hastada görülen 39 derece – 40 derece arasındaki yüksek ateş, deri döküntüleri. Bu döküntüler hastada ilk olarak kulak arkasından başlayarak yüz bölgesine, ardından gövdeye ve daha sonra bacak ve kollara doğru yayılım gösterir. Yine aynı sırayı izleyerek zamanla yok olmaya başlar. Hastalığın ardından kişilerde geçici olarak bu bölgelerde deri renginde değişiklik yaşanabilir. Panik yapılması gereken bir durum söz konusu değildir.
  • Gözlerin ışığa karşı aşırı hassaslaşması ve göz konjunktivası adı verilen iltihap oluşabilir.

Kızamık Başka Hastalıklara Neden Olabilir mi?

Kızamık başka hastalıklara neden olabilir mi? Sorusunun cevabı ne yazık ki evet. Kızamık hastalığı başta tüberküloz enfeksiyonunun tekrar nüksetmesine neden olabilir. Bir diğer sakıncalı durum ise zatürreye neden olabilmesi ve boyunda bulunan lenf bezlerinin iltihaplanmasına, beyin iltihabına, ve orta kulak iltihabı gibi sakıncalı hastalıklara dönüşebilmesidir. Bu nedenle kızamık hastalığı teşhisi konulan hastaların ya da ebeveynlerinin her ne kadar sık görülse de, bu virüsü çok hafife almamaları gerekiyor.

Kızamığın Tedavisi Nasıldır?

Kızamık tedavisi nasıldır? Nasıl Yapılır? Gibi sorular hastaların ya da hastaların yakınları tarafından virüse dair merak edilen soruların başında geliyor. Öncelikle bu hastalığın yukarıda yer alan bazı sakıncalı hastalıklara neden olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle kızamık hastalığının tedavisi önem arz etmektedir. Peki kızamığın tedavisi nasıl yapılır?

  • Hasta, hastalığın ilk 10 gününde dış dünyadan izole edilmesi gerekmektedir.
  • Hastanın ateşi düşene kadar yatak istirahati
  • Şikayetlere göre uygun tedavi önerilir. Hastanın başka bir hastalığı varsa bu duruma uygun ilaçlar verilir.
  • Ağrı kesici, öksürük şurupları, ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir.
  • Hastalık nedeniyle oluşan komplikasyon yaşanmadığı sürece, antibiyotik tedavisinden uzak durulmalıdır.
  • Kızamık hastalığı bulaşmış birine temas eden kişilere gamma globülin uygulanarak hastalığın seyri hafifletilebilir ya da seyri azaltılabilir.

Kızamıktan Korunma Nasıl Olur?

Kızamıktan korunma nasıl olur? Sorusu başta yeni çocuk sahibi olmuş ebeveynlerin merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Kızamıktan korunmanın en etkili yolu canlı virüs aşısıdır. Bu aşı genellikle 15 aylık ve daha büyük çocuklara tek doz şeklinde uygulanır. Ancak bağışıklık sistemi bozukluğu ya da beslenme sorunu olan çocuklara bu aşı 6 ay sonra tekrar yapılır. Bu bağlamda salgın dönemlerinde 9 aylık bebeklere aşı uygulaması yapılabilir. Akabinde ise 15 ayın tamamlanmasının ardından bir destek dozu daha yapılabilir. Suçiçeği, kızamık gibi hava ve temas yoluyla bulaşan virüsler için en etkili yöntem aşıdır, aynı aşı kabakulak, kızamıkçık hastalıklarına karşı da bir koruyucudur. Bu virüs viralenfeksiyon olduğundan sebep ikincil enfeksiyon durumu görülmediği sürece antibiyotik kullanımı önerilmemektedir.

Kızamık ve kızamığın tedavi yöntemleri hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin B12 Vitamin Eksikliği ve D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu