Sağlık

Meme Kanseri nasıl anlaşılır Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nedir?

Meme kanseri nedir?

Kanser hastalığı dünya üzerinde insanlarda kalp ve damar hastalıklarının ardından en fazla ölüme neden olan hastalıktır. Kısaca kanser çağın en tehlikeli hastalıklarından biridir. Tedavileri uzun, zorlu ve masraflıdır. Meme kanseri, kadınlarda görülen bir kanser türüdür. Akciğer kanserinin ardından en sık görülen ikinci kanser türüdür. Türkiye’de 20 bin, dünyada ise 2 milyon kadın her yıl Meme kanserine yakalanmaktadır. Bu durumda yeni doğan bir bebeğin (kız) Meme kanserine yakalanma riski %12’dir. Her ne kadar kadın hastalığı olarak bilinse de nadiren erkeklerde de görülür.

Meme kanseri nedir

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri nedir sorusu her kadını yakından ilgilendiren bir soru ve sorundur. Meme dokusu içerisinde bulunan süt kanal ya da süt bezlerinde her alan hücre yapısının bozulması, kontrolsüz çoğalması ve diğer organlara bulaşma riski taşıyan tümör oluşumudur. Büyük olasılıkla hasta erken dönemde bir belirti göstermez. Bu kit el ile dokunulduğunda belli olamayacak kadar kendini göstermediğinde bu durum ancak tarama mamografisi ile teşhis edilebilir. Bu durum, kadınlarda Meme kanserinin erken teşhis edilmesi için hayati bir önem taşır. İlerlemiş bir kanser tümörü Meme dokusu içerisinde büyüdükten sonra diğer organlara kan ve lenf yolu ile yayılma tehlikesi oluşturur. Vücutta yayılma göstermeden önce erken teşhis yapılan Meme kanserlerinde tedavi çok önemlidir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanserleri belirtileri kadınlar için erken teşhisin hayati önem taşıdığı bir evredir. Bunlar;

 • Meme ya da koltuk altında el ile hissedilen şişlik
 • Memede şekil bozukluğu 
 • Meme başında çökme, renk değiştirme ve şekil bozukluğu
 • Memeden akıntı gelmesi
 • Memede egzama vs. hastalıkların görülmesi
 • Meme etrafında kızarıklık ya da garip şişkinlik

Meme Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Meme kanseri nedenleri nelerdir, sorusundan önce unutulmaması gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle Meme kanserinde genetik çevre ve faktörlerin etkili olduğudur. Ailesinde ya da akrabaları arasında Meme kanserine yakalanan kişiler bu hastalığa yakalanma oranı daha yüksektir. Yüksek oranlarda kadınlarda görülür.  Daha çok 50 yaş ve üzerinde görülür.

Ailesinde ya da yakın akrabalarında Meme kanseri olan kişilerin sık sık muayene edilmesi önemlidir. Bu durumda menopoz önceki kanser olma riskinin daha yüksek olduğunu unutmayın.

Yapılan araştırmalar sonunda BRCA1 ve BRCA 2 adlı mutasyonları taşıyan bireylerin yüksek riskli grup arasında olduğu anlaşılmıştır. Bu genlerin 5-10 arasında Meme kanseri nedenleri arasındadır. Bu nedenle bu kişilerde Meme olma oranı %70’e kadar çıkabilmektedir.

Yüksek derece östrojene maruz kalmak Meme kanserini tetikleyen unsurlar arasındadır. Kadınlarda adetin erken olması, menopozun geç başlaması gibi etkenler yine kanser riskini arttırmaktadır.

Hiç doğum yapmamış kadınlar için Meme kanserine yakalanmak daha yüksek olasılıktır. Bu durumda ilk gebelik durumunun ilerleyen yaşlarda olması da bir etkendir. Çok fazla çocuk doğurmak da bu durumu tetiklemektedir.

Menopoz dönemi ya da sonrası uzun süre kullanılan östrojen ve profeston içerikli doğum kontrol ilaçları riski arttırabiliyor.

Daha önce yapılan Meme biyopsileri- orta dereceli epitelyalhiperplazilerin Meme kanseri riskini 1,5 – 2 kat arttırabiliyor.

Daha önce Meme kanseri olan kadınlarda hastalığın nüksetme ihtimali olduğundan bu kişilerin sürekli tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Hareketsiz yaşam, obezite gibi etkenler Meme kanseri riskini yükseltmektedir. Özellikle menopoz dönemindeki kadınların fazla yağlı ve kilo alması Meme kanseri için uygun ortam yaratmaktadır.

Fiziksel egzersiz ve düzenli sporlar Meme kanseri riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Bununla birlikte sigara ve alkolün de bu duruma olumsuz yansıdığı bilinmektedir.

Son olarak stres, üzüntü ve bol tempolu yaşamdan arınarak daha sakin bir yaşam sürdürmek sağlıklı yaşamın dostu, kanserin düşmanı olduğunu unutulmamalıdır.

Meme Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Meme kanseri çeşitleri 2 gruba ayrılır.

 1. İnvaziv kanser (yayılma potansiyeli olan)
 2. Noninzaviv kanser (yayılma potansiyeli olmayan)

Noninyaziv kanser kendi arasında Duktalkarsinomainsitu ve Lobülerkarsinom olarak ikiye ayrılır.

 • DuktalKarinoma: Genelde taramalarda tespit edilemeyen şeffaf ve kanlı Meme akıntılı şeklinde gözükebilir.
 • Lobülerkarsinorma: Anormal hücre büyümeleridir.

Meme Kanseri Teşhisi Nasıl Konulur?

Meme kanseri teşhisi nasıl konulur, sorusuna günümüzde bazı cevaplar vermek mümkün. Meme kanseri teşhisi öncelikle fiziksel muayene ile ardından aşağıdaki yöntemler ile yapılabilir:

 • Digital- Tomosentez Mamografi
 • Ultrasonografi
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) – 3 Tesla
 • Biyopsi
 • Bilgisayarlı tomografi (BT)
 • PET CT

Meme kanseri  hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, meme kanseri belirtileri konusunda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin B12 Vitamin Eksikliği ve D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu