Sağlık

Menisküs yırtığı nasıl geçer? Ameliyatsız menisküs tedavisi var mı?

Menisküs yırtığı, halk arasında sporcu hastalığı olarak bilinen genç kişilerde genelde spor kazaları sonucu, yaşlı kişilerde ise vücut yıpranmasıyla ilişkili oluşan sıklıkla karşılaşılan eklem yaralanmasıdır. Menisküs tanısında klinik muayeneden, MR ve artroskopiden yararlanılmakta ve çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Yazımızın devamında Menisküs yırtığının belirtileri nelerdir? Menisküs yırtığının nedenleri nelerdir? Menisküs ameliyatı sonrası iyileşme süresi ne kadar? Menisküs yırtığı nasıl olur? gibi en merak edilen konular yer almaktadır.

Menisküs yırtığı nasıl geçer? Ameliyatsız menisküs tedavisi, Menisküs ağrısı nasıl olur

MENİSKÜS YIRTIĞI NEDİR?

Dizlerde kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında elastikiyeti olan adeta yastık görevi gören C şekline benzer iki tane kıkırdak parçası bulunur ve bunlara Menisküs denir. Bölgedeki hareket eden kemiklerin, eklem kıkırdaklarının yüksek basınçtan korunmasını sağlayarak aşınmasını ve zarar görmesini engeller. Dizin hareket etmesi veya bükülmesi sonucu Menisküs yırtığı oluşabilir.

MENİSKÜS YIRTIĞI NEDEN OLUR?

Menisküs yırtığı, daha çok futbol, voleybol gibi yoğun fiziki hareketler içeren, hızlı koşu gibi sporlarda ani yön değiştirmeyle meydana gelebildiği gibi yaşla birlikte menisküslerin zayıflaması sebebiyle de ortaya çıkabilir. Menisküs yırtığı nedenleri:

  • Menisküs yırtığı; aniden dönme, aniden dizi bükme ya da döndürme nedeniyle oluşabilir.
  • Ağır kaldırma, diz çökme ya da çömelme de menisküs yırtığının sebebidir.
  • Futbol, basketbol, voleybol, tenis gibi ani hamleler gerektiren sporlar yapılması da sebepler arasındadır.
  • İleri yaşta olma da menisküs yırtığına neden olabilir.

MENİSKÜS YIRTIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Menisküs yırtığı belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Menisküs yırtığı belirtileri ilk olarak dizde sürekli ağrı ile kendini gösterir. ( menisküs yırtığı oluşumundan hemen sonra hafif başlayıp dizde oluşan bozuklukla ilgili eklem sıvısında artma ve şişlik olduğunda şiddetlenebilir)
  • Dizin içinden ses gelmesi de menüsküs yırtığı belirtileri arasında yer alır.
  • Dizde şişme-sertlik
  • Dizin kilitlenmesi veya sıkışması
  • Dizin tam bükülememesi-doğrultmada zorluk- hareketlerde kısıtlılık ta menüsküs belirtileri arasındadır.

MENİSKÜS YIRTIĞI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Fiziki belirtiler eşliğinde dizdeki sert ve yumuşak dokuların ayrıntılı görüntülenmesi için kullanılan (MR) Manyetik Rezonans, dizde ağrıya sebep olan başka rahatsızlıkları elemek için röntgen çekilmesi ve dizin içini incelemeye yarayan artroskopi gibi görüntüleme yöntemleri ile teşhis edilmektedir.

MENİSKÜS YIRTIĞI TEDAVİSİ NASILDIR?

Menisküs yırtıklarının tedavisine; tedaviye karar vermeden önce hastanın yaşı, hastanın işi, fiziksel aktivite hali, menisküs yırtığının şekli, yapısı ve boyutu, farklı yaralanmaların var olup olmadığı, menisküs yırtığının yeri belirlenerek karar verilir.

Menisküs yırtığı tedavisi ; hekimin verdiği antiinflamatuar ilaç kullanımı tercih edilen tedavi yöntemlerindendir. Bu ilaçlar dizde oluşan ağrıları ve şişliği geçirmeye yardımcı olur. Yalnız bu ilaçların ciddi yan etkileri olduğu için doktor karar vermeden kullanılmamalıdır.

Bir diğer yöntem de fizik tedavi hekimlerince önerilen germe-güçlendirme egzersizleri yapılmasıdır.

Menisküs yırtılması vakalarında ilaçların ve egzersizin yeterli gelmediği hastalarda ise cerrahi gerekebilir. Operasyonlar oldukça ağrısız ve kolay olup, operasyondan sonra aynı gün eve dönülmesi mümkün olabilmektedir.

Menisküs ameliyatlarında gelişen teknoloji sayesinde Artroskopi yöntemiyle hastaların dizine minik delikler açılarak buraya kameralı optik bir cihaz sokuluyor ve görüntülenen alandaki hasarlı bölge net olarak görülebiliyor.Yırtık olan kısım çıkarılarak tedavi edilmiş oluyor. Artroskopi yöntemi kullanılarak uygulanan tedavide hastada yara izi veya yara lekesi oluşmadan hasta kısa sürede ayağa kalkabilmektedir.

Menisküs yırtığı nedir, menüsküs yırtığı belirtileri hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin B12 Vitamin Eksikliği ve D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu