Sağlık

Papatya Çayı Neye İyi Gelir? Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya doğanın sayısız mucizesinden biridir. Papatyagiller ailesine dahil bir bitki türü olan papatyanın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Genellikle ılıman iklimlerde yetişir, ekimi yapılabilir, hatta iklim koşullarının uygun olduğu bölgelerde evde yetiştirilmesi bile mümkündür.

Yeşil alanı bol ve ılıman iklime sahip bölgelerin geniş çayırlık alanlarında papatya tarlaları görmüşsünüzdür. Çocuklar ve gençler sayısız papatyanın bulunduğu çayırlardan topladıkları papatyalardan taç yaparak bahar günlerini daha keyifli hale getirirler. Bir bahar aktivitesine konu olan, pek çok kişinin çok sevdiği bu güzel çiçek, yağı ve çayı yapılarak hayatın pek çok alanında tüketilmektedir. Papatya çayı genellikle yatıştırıcı olarak kullanılırken yağı ise genellikle kozmetik için kullanılmaktadır.

Papatya sevimli görünüşü, bahar günlerinin umutlu yüzü ve gençlerin eğlencesi olmanın dışında da pek çok faydaya sahip bir bitki türüdür. Sakinleştirir, temizler, ferahlatır. Stresli günlerinizde en yakın arkadaşınız, yoğun günlerin ardından hızla uykuya dalmak için yardımcınız, ikinci beyin denilen bağırsaklarınızın yakın dostu ve hasta günlerde enerji kaynağı, doğal bir antibiyotik.

Şimdi birlikte papatyanın çayını, nelere iyi geldiğini ve yan etkilerini inceleyelim.

Papatya çayının faydaları nelerdir?

Papatya çayı nedir?

Papatya, kurutulup çayı yapılabilecek bir bitkidir ve bu özelliği ile sayısız faydaya sahiptir. Yakınlarınızda güzel yeşil alanlar ve üstünde binlerce papatya varsa bunlardan birazını toplayıp yıkayabilir ve kuruttuktan sonra kendi papatya çayınızı kendiniz yapabilirsiniz. Papatya çayı yaparken dikkat etmeniz gereken asgari temizlik kuralları vardır. Papatyaları güzelce yıkamak ve temiz, kuru, direkt olarak güneş almayan bir ortamda kurutmak gerekmektedir.

Hiçbir bitkiyi temizlemeden ve temiz olmayan bir ortamda kurutmamak gerekir. Ortamın temiz ve kuru olması ayrıca güneş ışığını direkt almaması önemlidir. Çiçekli ve narin bitkiler direkt güneş ışığında kurutulmaz, kurutulursa çiçeklerin rengi ve bazı özellikleri kaybolur. Bu nedenle papatya kuruturken hava akımı olan, temiz ve kuru alanlar tercih edilmelidir. Ne yazık ki herkesin taze papatyaya erişimi yoktur ancak kuru papatyaya artık her mahallede bulunabilen aktarlardan veya internet üzerinden de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kuru papatyaları her kuru gıdanın saklandığı gibi kuru ve direkt güneş ışığı almayan bir yerde ağzı kapalı olarak saklamak gerekmektedir. Yoksa papatyalarımız nemlenir, bozulabilir ve görmeyi beklediğimiz etkileri göremeyebiliriz.

Papatya çayı yapmak çok kolaydır. Pek çok bitki çayında yapıldığı gibi, papatya çayı yaparken de ihtiyacımız olan malzemeler; kuru papatya ve kaynamış su. Çaydanlıkta veya elektrikli ısıtıcıda temiz su kaynatılır. Su kaynadıktan sonra içine papatyalar atılır ve üzeri kapatılarak üç dakika beklenir. Çayınızı french press denilen hazır demleme kabını veya çay demeleme süzgecini kullanarak hazırlayabilirsiniz. Eğer bunlar yoksa bardağınıza kaynamış suyu ve papatyaları koyup demlenene kadar üzerini bir ufak tabakla kapatabilir ve sonrasında süzerek papatya çayı demleyebilirsiniz. Oldukça kolay hazırlanabilen papatya çayı üç dakikada demlenir. Çayınızı dilerseniz tatlandırarak dilerseniz sade olarak içebilirsiniz. Eğer tatlandırmak isterseniz bal gibi doğal şekerleri tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Çünkü hep kullanılan, bildiğimiz beyaz şekerin tüketilmesinin sağlığımız açısından pek çok zararı bulunmaktadır. Ayrıca çayınıza limon ekleyerek hem faydasını hem de lezzetini artırabilirsiniz.

Papatya çayının günde iki fincandan fazla içilmesi tavsiye edilmemektedir. Yatıştırıcı etkiye sahip olan papatya çayı aşırı uyku ve halsizliğe sebep olabilir. Kimilerinin alerjisini tetikleyebilir veya ilaçlarla etkileşime girebilir. Lütfen doktorunuza danışınız.

Papatya çayı nelere iyi gelir?

Bitkilerin mucizevi dünyası sağlığımız için bize harika imkanlar sunuyor. Bitkilerden gelen küçük dokunuşlar enfes sonuçlar doğurabiliyor. Pek çok bitki; suyu, kurusu, çayı ve yağı ile fiziki veya mental olarak yaşadığımız rahatsızlıkları düzeltmeye yardımcı olabiliyor. Kimi bitkiler enerji veriyor, kimileri yatıştırıyor. Papatya da özellikle çayı ile pek çok soruna faydalı bir bitki türüdür. Papatyanın yağı genellikle kozmetik için kullanılırken demlenerek hazırlanan papatya çayının pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Stresli bir günü sakin düşünerek tamamlayabilmeniz için sizi destekler.
 • Uyku rutininizi düzenler ve kaliteli bir uyku uyumanız için yardımcı olur. Uyumadan iki saat önce içebilirsiniz.
 • Sahip olduğu antienflamatuar özellikler sayesinde ağrı, tıkanma, kızarıklık gibi durumların önüne geçmek için kullanılır.
 • Sağlıklı bir sindirime yardımcı olur.
 • Müthiş bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar kanserle savaşın önemli bir elementidir. Bu nedenle papatya çayı kanserle savaşa da yardımcıdır denilebilir.
 • Mide bulantısını geçirmekte faydalıdır. Ancak gebelik kaynaklı bulantılarda içmeden önce doktora danışmak gerekmektedir.
 • Spazm, gaz ve regl dönemi yaşanan sancılara karşı etkilidir. Regl dönemi ağrılı geçen kadınların bir numaralı içeceğidir. Gaz sıkışmalarının ve spazmların önüne geçer.
 • İdrar söktürücü ve iltihap giderici özelliktedir. İltihap giderici özelliği sayesinde vücuttaki iltihabı atmaya yardımcı olur. Yüz temizlerken kullanılabilir, akneleri yatıştırır. Aynı zamanda antibakteriyeldir. Cildinizi temizler.
 • Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarla mücadele ederken destek kuvvet görevi görür. Bu tip rahatsızlıklar sırasında günde iki bardak tüketmeniz iyi gelecektir.
 • Gargara uygulaması ile ağız içi yaraları ve boğazda iltihaplanma yaşanması durumlarında rahatlatıcı etkiye sahiptir.
 • Papatya çayı antioksidan etkisiyle saçlara ve cilde çok iyi gelir. Saçlar papatya çayı ile yıkanabilir ve yüz için papatya çayı doğal bir tonik olarak kullanılabilir.
 • Kepek ve kaşıntıyı önlemeye yardımcı olur. Saçınızı yıkadıktan sonra ılık papatya suyuyla durulayabilirsiniz.
 • Egzamayı yatıştırır. Hem içerek hem ılık duş ile uygulanabilir.
 • Ayrıca papatya suyunu saçınıza sürüp güneş ışığında bir süre beklerseniz saç renginizi doğal yollar ile açmanız da mümkündür. Ancak bu yöntem boyalı saçlar için değil doğal saç yani üzerinde boya bulunmayan saç için geçerlidir. Papatya suyu boyalı saçlarda aynı etkiyi göstermeyebilir. Rengi ne olursa olsun, saçlara belli periyotlarda papatya suyu banyosu yaptırmak saçlarımız için faydalıdır.

*Papatya çayı ilaçlarla etkileşime girebilir ve olumsuz sonuçlara yol açabilir. Lütfen doktorunuza danışarak kullanınız.

Bitkilerin faydaları saymakla bitmez ancak bazı bitkilerin faydası kadar zararı da vardır. Peki, papatya çayının zararları nelerdir?

Papatya çayının yan etkileri nelerdir?

 • Papatyanın bazı türleri ciddi zehirlenmelere yol açabilir.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde papatya çayı tüketilmemelidir.
 • Bazı kişilerin papatya alerjisi olabilir. Alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için sağlık kuruluşlarına başvurabilirsiniz.
 • Sakinleştirici etkisinden dolayı dikkat gerektiren işler yapılırken içilmemelidir.
 • Uzun yolda araç kullanırken tüketilmesi tavsiye edilmez.
 • Sinir sistemi üzerindeki ciddi etkilerinden dolayı epilepsi hastalarının tüketmesi önerilmemektedir.

Papatya çayı ilaçlarla etkileşime girer. Bu yüzden özellikle ilaç kullananların papatya çayı içmeden önce mutlaka dokturuna danışması gerekmektedir.

Sağlık açısından zorluklarla karşılaştığımızda bitkilerden faydalanmak çok keyifli olabilir. Ancak  hiçbir hastalık kulaktan dolma bilgiler ile tedavi edilmeye çalışılmamalıdır. Sağlıklı yaşamın trend olduğu bugünlerde iyi araştırılıp öğrenilmeli, uzmanlara danışarak karar verilmelidir.  Örneğin; papatya sakinleştirir, diye tüm gerginler papatya çayı içmemelidir. Yan etki gösterebilecek ilaçlar dikkate alınmalıdır. Ayrıca çayı içilen bitkinin güvenilirliği, temizliği de önemlidir. Bu yüzden bitkileri aldığınız aktara güvenebilmelisiniz, tanıdığınız bir yerden ya da size referans verebilen yerlerden alışveriş yapmak, ürünleri alırken son kullanma tarihine, üretim izinlerine dikkat etmek gerekir.

Papatya Çayının Faydaları hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Sitemizde yer alan;

gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu