SağlıkAnne - Çocuk

Prematüre bebek Özellikleri Nelerdir?

Prematüre doğum ile karşı karşıya kaldıysanız eğer, hiç şüphesiz  prematüre doğum ile ilgili aklınıza gelebilecek birçok soru bulunmaktadır. Bizde;

 • Prematüre Doğum Nedir?
 • Prematüre ( Erken ) Doğum Belirtileri Nelerdir?
 • Prematüre Doğum Nedenleri Nelerdir?
 • Prematüre Bebek Haftaları
 • kaçıncı haftadan önce doğan bebekler prematüre kabul edilir ?

gibi birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz, prematüre doğum ile ilgili detaylı bir rehber hazırlamaya çalıştık.

Dünya üzerinde kadınlara sunulan annelik duygusu hiç kuşkusuz ki en güzel duygulardan birisidir. Hamilelik sürecinde ve sonrasında yaşanılan bu mucize olay ile yepyeni bir dünyanın başlangıcı yaşanmaktadır. Ancak hamilelik sürecinde yaşanılan bazı durumlar anne adaylarının motivasyonunu düşürürken tedirginlik seviyelerinin de yükselmesine neden olmaktadır. Bu olayların başında erken doğum riski ve şüphesi gelmektedir.

Prematüre Doğum Nedir?

Prematüre Bebek Haftaları

Normal şartlar altında olağan bir gebelik 9 ay 10 gün yani toplam olarak 40 hafta sürmektedir. Bu zaman diliminde gerçekleşen doğumlar normal doğum olarak ifade edilir. Bunun yanı sıra hamileliğin 20. Haftası ile 37. Haftası arasında gerçekleşen doğumlar erken doğum olarak ifade edilir. Bu durum biraz daha açılacak olursa anne adayının doğumu yirminci haftadan sonra ve otuz yedinci haftadan önce bir zaman aralığında gerçekleşirse bu bebekler erken doğan bebekler yani prematüre bebekler olarak tanımlanır.

Bu haftalar arasında doğumları gerçekleşen prematüre bebeklerin birçoğu yaşamlarının ilk zaman dilimlerinde yoğun bakım desteğine ihtiyaç duymaları sebebiyle belli bir süre yeni doğan yoğun bakımına alınırlar. Daha henüz dünya yaşamına hazır olmayan bu erken doğan bebekler anne karnında geçirmeleri gereken süreden dünyaya gelmelerinden dolayı bu süreçte ihtiyaçları özel olarak hassas bir şekilde giderilmektedir. Yoğun bakımda geçecek bu süreyi belirleyen bazı etkenler şu şekilde sıralanır,

 • Bebeğin gelişim durumu,
 • Doktorların müdahale etme durumları
 • Ve bebekte tıbbi olarak bulunan risk durumlarının gelişimine göre yoğun bakım servisinde kalmaya devam ederler veya çıkışları verilir.

Düzenli kasılmalar sonucunda rahim ağzının açılması ile oluşan erken doğumun kesin olarak nedeni bilinmese de pek çok etkenin erken doğum riskini arttırdığı düşünülür.

Prematüre Doğumun Nedenleri Nasıl Açıklanabilir?

Normal bir doğum süreci anne adayının düzenli kasılmaları ile rahim ağzının açılması ile başlar. Prematüre doğuma erken doğum denildiği için sanki doğum olayının bir anomali ile gerçekleşmesi beklenirken erken doğumda tıpkı normal doğum gibi düzenli kasılmalarla da gerçekleşebilir. Bazı durumların erken doğum riskini tetiklediği bilinen bir gerçeklik olsa da henüz erken doğumun tam olarak nedenleri bilinmezken bazı risk faktörleri sayılabilir. Bu risk faktörlerine bakıldığı zaman şöyle bir liste oluşacaktır,

 1. Daha önce prematüre bebek sahibi olmuş anne adaylarının bir sonraki doğumlarında da erken doğum riski taşıdıkları ifade ediliyor.
 2. Başta ikiz gebelik olmak üzere çoğul gebeliklerin hepsinde erken doğum riski söz konusudur.
 3. Kısa aralıklı gebelik hikayesinde erken doğum sonucu görülmektedir. Kısa aralıklıdan kasıt iki gebelik arasında iki yıldan az bir süre olması veya bir önceki doğum olayı ile yeniden hamile kalma olayı arasındaki sürenin 12 aydan kısa olması şeklinde ifade edilebilir.
 4. Anne adaylarının yaşı da son derece önemli bir detaydır. Anne adayının 17 yaşından küçük veya 35 yaşından büyük olması da erken doğum riskini ortaya çıkarmaktadır.
 5. Anne ve baba adaylarının üremeye yardımcı gebelik tedavisi almış olması da kimi zaman erken doğum olayına neden olabilmektedir.
 6. Anne adayının rahim ağzı veya rahim kanseri geçmişi olması ile plesanta da var olan anomalilerde erken doğumu tetikleyebilmektedir.
 7. Öncelikle annenin sonra ise babanın sigara, alkol veya madde kullanımı da doğum zamanını etkileyebilmektedir.
 8. Annenin gebelik boyunca yetersiz ve dengesiz beslenmesi ile yeterli kilo alamaması da bebeğin erken bir zaman diliminde dünyaya gelmesine neden olabilmektedir.
 9. Bebeğin içeresinde bulunduğu amniyon sıvısının az olması ve annenin üreme organlarını olumsuz yönde etkileyen enfeksiyonlarda erken doğum gerçekleşmesine neden olabilmektedir.
 10. Anne adayının sahip olduğu böbrek, kalp hastalıkları ve diyabetli olması da bu durum üzerinde etkili olmaktadır.
 11. Anne adayının gebelikten önce aşırı kilolu veya zayıf olması da süreci derinden etkileyen detaylardan birisidir.
 12. Anne adayının gebelik devam ederken içinde bulunduğu yoğun kaygı, derin üzüntü veya depresif duygu durumları da erken doğumunun nedenleri olabilmektedir.
 13. Ağır fiziksel veya psikolojik şartlarda çalışan anne adaylarının da erken doğum riski bulunmaktadır.
 14. Gebeliği önleyen rahim içi araçlar kullanırken hamile kalan anne adaylarında da erken doğum olayı yaşanabilmektedir.
 15. Daha öncesinde tekrarlayan düşük doğumlar ve anne adayının 3’ten fazla geçirdiği kürtaj durumları sonucunda da erken gebelik olayı yaşanabilmektedir.

Yukarıda sayılan maddelerin prematüre doğum olayına neden olabildiği bilinse de yapılan araştırmalar hiçbir neden veya risk faktörü olmaksızın anne adaylarının erken doğum yapabildiğini ifade etmektedir.

Erken Doğumun Belirtileri Nelerdir?

Yapılan araştırmaların ifade ettiğine göre tüm doğumların yaklaşık olarak %12’sini oluşturan erken gebelik olayının nedenlerine baktığımıza göre bir de belirtilerinden bahsedebiliriz. Erken doğumun belirtileri sıralanacak olursa şöyle bir liste ortaya çıkacaktır,

 • Anne adayının tıpkı normal doğumdaki gibi her 10 dakika da bir gittikçe sıklaşan ve şiddetlenen kasılmaları,
 • Uzanma, oturma şeklinde pozisyon değiştirilse de geçemeyen sancılı ve şiddetli belden sırta doğru gerçekleşen ağrılar,
 • Karnın alt kısmında bulunan kasıklarda regl döneminde yaşanılan sancılanmalara benzer kasılmalar veya şiddetli gaz sancılarını anımsatan ağrılı kramplar,
 • Vajina ve pelvis bölgesinde yoğun bir şekilde hissedilen basınç hissi,
 • Vajinal bölgeden sık aralıklarla su damlası şeklide veya akışkan bir şekilde su gelmesi,
 • Vajinal akıntılının sulu, kanlı veya mukuslu bir hal alarak gelmesi
 • Anne adayında enfeksiyon kaptığında yaşanılan yoğun bulantı, kusma ve ishal belirtilerinin ortaya çıkması gibi belirtiler doğumun başladığına işaret olabilir. Unutulmaması gereken durum kimi zaman belli anomaliler yaşanılsa da erken doğum süreci de normal doğum süreci ile oldukça benzer belirtiler vermektedir. Erken doğumun en temel özelliği doğumun başlangıç süresidir.

Prematüre Doğum Riskini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Anne adaylarını son derece tedirgin eden prematüre doğum riski her olağan gebelik sürecinde yaşanabilir bir durumken anne adaylarının aklına gelen ilk sorulardan birisi bu riski nasıl ortadan kaldırırız veya bu ihtimalleri nasıl en düşük noktaya getiririz olmaktadır.

Tıpkı erken doğum nedenlerinin net bir cevabı olmadığı gibi bu soruların da net bir cevabı olmamakla birlikte alınan bazı tedbirlerle erken doğum riski en düşük noktaya çekilebilmektedir. Erken doğum riskini azaltabilecek tedbirlere göz atılacak olursa şu şekilde sıralanabilir,

 1. En temelde yukarıda saydığımız prematüre doğum riskini tetikleyen etkenlerden kaçınmak ilk seçenek olabilir.
 2. Anne adayın gebelik süreci devam ederken doğum kontrollerini aksatmaması ve düzenli bir şekilde doktor desteği alması sürecin kontrollü olmasına yardımcı olacaktır.
 3. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu ve vajinal enfeksiyonlara karşı anne adayının kendisini koruması son derece önemlidir. Yaşanabilecek enfeksiyon durumlarında erken teşhis ve uygun tedavi yöntemlerine başvurulması bu enfeksiyonların neden olabileceği erken doğum riskini azaltacaktır.
 4. Anne adayının gebelik süreci boyunca sigara, alkol ve zararlı alışkanlıklarını tamamen terk etmesi de erken doğum gibi yaşanılabilecek aksi durumların en aza indirilmesine yardımcı olacaktır.
 5. Anne adayının gebelik öncesinde çalıştığı ağır fiziksel ve psikolojik yüklerden kurtulması olumlu bir süreç için önemli bir detaydır.
 6. Gebeliğin ilk başlangıç zamanı ile doğal, düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra doktor tavsiyeleri ile egzersiz deneyimleri erken doğum riskini azaltabilmektedir.
 7. Gün içerisinde yeterli miktarda sıvı tüketimi yaşamın her anında önemli olduğu gibi gebelikte de son derece önemlidir.
 8. Anne adayının gebelik aralıklarına dikkat ederek bu sürenin altı aydan kısa olmamasına dikkat etmesi de son derece önemlidir.

Prematüre doğum ve erken doğan bebekler hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Sitemizde yer alan;

gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu