Sağlık

Psikiyatrik Bozukluklar Nasıl Ortaya Çıkar?

Psikolojik Dayanıklılık Nedir?

Psikiyatrik Bozukluklar Nasıl Ortaya Çıkar?

Psikolojik Dayanıklılık Nedir?

Psikiyatrik Bozukluklar Nasıl Ortaya Çıkar? Psikolojik Dayanıklılık Nedir?

Psikiyatrik Bozukluklar ile ilgili yapılan psikolojik araştırmalarda insanın psikolojik durumunun geçmişten günümüze yaşanan teknolojik gelişmeler ve hızlı iletişim şartlarına rağmen geçmişe bakılarak daha çok olumsuz olduğu ortaya çıkmaktadır.

Geçmiş zamanlarda yaşanan zorluk ve zor şartlara rağmen mutlu insan sayısının çok daha fazla olduğu yapılan araştırmalar ile bulunmaktadır. Günümüzde birçok konfor alanı bulunan insanın artan mutsuzluğu ise psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine ve psikolojik rahatsızlıkların erken yaşta ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Psikiyatrik bozuklukların ortaya çıkış nedenleri arasında genetik faktörler, çevre faktörleri olarak etkenleri sıralamak mümkündür. Genetik faktörler biyolojik yatkınlık olarak psikiyatrik sorunların ortaya çıkmasında etken olmaktadır. Diğer bir faktör çevre faktörü ise olumsuz travmatik çevresel koşulların oluşması da psikiyatrik bozuklukların oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Psikiyatrik bozukluklar bebeğin anne karnından başlayarak kritik dönem ve hassas dönem olarak belirlenen 0 ile 6 yaş arasında bulunan dönemlerde çocuğun genetik yapısı ve olumsuz travma ile karşılaşması sonucunda ortaya çıkabilecek durumlardır.

Psikiyatrik bozukluklarda çocuğun genetik faktörleri değiştirilemediği için çocuğun çevresel koşulları düzenlenerek psikiyatrik bozuklukları da engellenebilmektedir.

Psikiyatrik bozukluklar bir bebeğin genetik faktörlerinde bir sorun olmamasına rağmen kritik dönem denilen anne ile bağlanma sürecini ideal şekilde geçirememesinden kaynaklanabilmektedir. Aynı zamanda hassas dönemde karşılaştığı travmatik bir olay sonucunda psikolojik dayanıklılık gösteremediğinde de ileriki yaşlarında psikiyatrik bozuklukların temeli atılmış olmaktadır.

Psikolojik Dayanıklılık Nedir?

Psikolojik dayanıklılık bir insanın herhangi bir travmatik durumla karşılaştığında bununla etkin bir şekilde baş edebilmesi ve zorluk öncesi duruma dönebilme kapasitesini ifade eden bir durumdur. Psikolojik dayanıklılık aynı travmatik olayı yaşayan iki kişiden birinin daha az etkilenmesi ve yaşamamış olduğu zaman dilimine daha kolay geçmesini ifade etmektedir.

Psikolojik dayanıklılık değişebilen öğrenilebilen ve geliştirilebilen ve psikolojik rahatsızlıklara karşı da önemli bir koruyucu etken olduğunu belirtmek mümkündür.

Psikolojik dayanıklılığın gelişmesi için bir çocuğun çocukluktan başlayarak baş edebileceği uygun dozda zorluklar ile başlayarak onları aşarak yavaş yavaş psikolojik dayanıklılık eşiğini ve potansiyelini geliştirmek mümkün olmaktadır.

Psikiyatrik Bozukluklar hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Sitemizde yer alan;

gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu