Sağlık

Romatizma ağrısı nasıl olur? Romatizma belirtileri

Romatizma; en başta eklemler, kas, kemik ve bağları tutarak birçok sayıda hastalığı kapsar.

Romatizma şiddetli ağrılara, şişliğe, hareketlerde kısıtlılıklara ve şekil bozukluklarına neden olabilmektedir. Kişilerin günlük yaşamlarını önemli oranda olumsuz etkilemekle birlikte erken tanı ve tedavi önemli yer tutar. Romatizma nedir? Romatizmanın belirtileri nelerdir? Romatizma nasıl tedavi edilir? Romatizmanın nedenleri nelerdir? gibi sıklıkla merak edilen soruların cevabına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Romatizmanın belirtileri ve romatizma tedavisi

ROMATİZMA NEDİR?

Romatizma hemen hemen her yaşta görülebilen, savunma mekanizmasında bozukluklara yol açabilen iskelet, kas ve bağlardan oluşan hareket sisteminde ağrıyla beraber hareket kısıtlılığı da meydana getiren kronik yani süreklilik gösteren bir hastalıktır.

Romatizma; eklemlerde şişlik, ağrı ve ısı artışı ile kendisini gösterir. Halk arasında hava olaylarıyla ilgili bir yanlış bağlam söz konusu olsa da bu doğru değildir. Romatizma kronik bir hastalık olduğundan hastaya bu teşhis konulduğu zaman kişiler bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek durumundadır. Düzenli aralıklarla doktor takibi gereklidir.

ROMATİZMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Romatizma hastalığı genel olarak iltihaplı ve iltihaplı olmayan romatizma olarak iki farklı türe ayrılır. Her iki türünün de belirli semptomları bulunmaktadır.

Romatizmanın yaygın belirtileri:

 • Nörolojik semptomlar (bilinç bulanıklığı ya da felç gibi)
 • Böbrek fonksiyonlarında azalmalar
 • Sindirim sistemi ile ilgili şikâyetler
 • Nefes darlığı
 • Eklemlerde ağrı, şişlikler(özellikle günün erken saatlerinde sertlik) ve hareket kısıtlılığı
 • Cildin güneşe karşı fazla hassasiyeti
 • Kas güçsüzlüğü
 • Kas ağrısı, sırt-bel ağrısı,
 • Ağız kuruluğu
 • Cilt altında beze oluşumlar, cilt döküntüsü
 • Güçsüzlük
 • Gözlerde iltihaplanmalar(Görme bozukluğu veya kaybolması)
 • Düşmeyen yüksek ateş

İltihaplı romatizmanın yaygın belirtileri:

 • Şişmeler(özellikle el ve ayaklarda) ve şişkinlik
 • His kaybolması
 • Uyku bozuklukları
 • İştahsızlık
 • Deri altında görülen şişlikler

ROMATİZMA NEDEN OLUR?

Romatizmal hastalıkların ortaya çıkması vücudun hareket sistemindeki yani eklemler, kaslar, kemikler ve tüm bunları birbirlerine bağlayan dokulardaki hasarlar nedeniyledir.İltihaplı romatizmanın nedeni daha çok genetik kabul edilmekle birlikte net bir neden olarak ta gösterilmemektedir.

İltihapsız romatizmanın nedenleri ise genellikle kalıtsal, kazalar, eklemleri fazla yıpratma, aşırı kilolu olma, spor yaparken oluşan yaralanmalardır. Romatizmal hastalıkların bazıları sadece eklem veya kasları değil kişilerin bağışıklık sistemini aynı zamanda iç organları da etkilemektedir. Romatizmal hastalıklarda çevresel etmenlerin, cinsiyetin ve yaş faktörünün de önemi oldukça büyüktür.

Romatizmaya iyi gelmeyen yiyecekler:

Her romatizma hastası için aynı olmamakla birlikte tüketilmesi önerilmeyen yiyecekler arasında beyaz ekmek, tatlı, dondurmalar, margarin, patates kızartması ve tatlılar yer almaktadır.

ROMATİZMA TEDAVİSİ

Tedavideki öncelikli amaç romatizma hastalığının daha da ilerlememesini sağlamaktır. Bunun için hekim tarafından romatizmayı geriletici türde ilaçlar yazılır. İlaçlar ampul (enjeksiyon)  veya tablet formundadır. Son zamanlarda romatizma tedavisinde kullanılan ilaçlar büyük ölçüde başarı sağlamakta fakat genellikle hastalığı tamamen yok etmek mümkün değildir.

Romatizma hastalığı kronik bir hastalık olduğundan dolayı düzenli olarak hastanın hekim kontrolünde olması gerekir. Böylelikle hastanın rutin kontrollerde durumu değerlendirilerek şikâyetleri azaltılır, organ tutulumu ihtimali önlenebilir aynı zamanda yaşam kalitesi artırılmış olur.

Bazı zamanlarda hastalığın şiddeti artabileceği için takip eden hekim tedavide kullanılan ilaçların dozunu zaman zaman artırabilir veya azaltabilir. Romatizmal hastalıklarının tedavisi romatologlar(romatoloji uzmanı) , fizik tedavi uzmanları ve ortopedi uzmanları tarafından yapılır.

Romatizmanın belirtileri ve romatizmanın tedavisi hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin B12 Vitamin Eksikliği ve D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu