Sağlık

Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Sarımsak neye iyi gelir?

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Sağlıklı Beslenme Düzeninde Yeri Nedir?

Yaşam şartları hızlandıkça ve değişim gösterdikçe beslenme düzenleri de alt üst olmakla birlikte hızlı tüketimi destekleyen yeni alternatifler ortaya çıkmıştır. Bu alternatiflerin birçoğu fast food temelli yoğun yağ ve karbonhidratlı yiyeceklerden oluşmakta. Bu sebeple küçük besin dengelemeleri ile sağlıklı yaşama adım atmak oldukça kolay ve pratik. Bu besin dengelemelerinin başında sarımsak gelmektedir.

Yüzyıllardır sağlık söz konusu olduğunda sarımsağın faydalarından ve ne kadar sık kullanıldığından bahsedilmeden geçilmesi mümkün değildir. Her geçen gün faydalarına yeni bir tanesi katılan sarımsağın en temelde doğal bir antibiyotik kaynağı olduğu bilinmektedir. Yapısında bulunan doğal antibiyotik ile doğal yöntemlerle vücutta bulunan enfeksiyonların tedavisini destekleyebilmektedir. Kışın tüketilen turşu suyunun soğuk algınlıklarına karşı vücudu koruduğuna olan inancın alt yapısında da sarımsak bulunmaktadır. Özellikle yaşlı kesim olarak ifade edilen yaşı büyük kişilerin sarımsağı tıpkı hap kullanır gibi düzenli olarak yuttuğu gözlemlenmiştir. Bu durum özellikle sarımsağın hastalıklardan koruduğuna olan inancın ne kadar kuvvetli olduğunu göstermektedir. Sarımsak tüketiminde doktor uyarıları bulunan kişiler dışından her yaş grubundan kişinin tüketebileceği ifade edilmektedir. Ancak her şeyin çoğunun zarar olduğu gibi sarımsak tüketirken de aşırılıklardan kaçınmak gerektiği unutulmamalıdır.

 

sarımsağın faydaları nelerdir? sarımsak ile bağışıklığı güçlendirin

 

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmaların birçoğunda uzmanların ifadelerine göre birçok hastalığa karşı korunma sağlayan ve tedavi amaçlı olarak kullanılan sarımsağın faydaları sayılmakla bitmeyecektir. Başta saç ve tırnak sağlığını korumak olmak üzere, vücuttaki enfeksiyonların dağılması, kilo kontrolünün sağlanması bazı kronik hastalıkların tedavisini de desteklediği bilinmektedir. Sarımsağı tüketirken kimi zaman pişen yemeklerin içine atılması kimi zaman çiğ olarak tüketilmesi kimi zamanda çaylarının tercih edilmesi olası bir durumdur. Mucize besin sarımsağın faydalarından söz edilecek olursa şöyle bir liste oluşacaktır,

  • Uzmanlar sarımsak tüketiminin saç sağlığını olumlu yönde etkilediğini ifade etmektedir. Hem kadınlar hem de erkekler için son derece önemli olan dış görüntü de özen gösterilen temel detaylardan birisi hiç kuşkusuz saçlardır. Sarımsak yapısında yer alan yoğun mineral ve vitaminler sayesinde saç köklerinin güçlenerek dökülmesine engel olmaktadır. Bunun yanı sıra saç bakımında kullanılan sarımsağın saçların daha parlak ve canlı görünüm elde etmesine de yardımcı olduğu bilinmektedir.
  • Özellikle koparak dökülen, aşırı derece de yıpranmış saçlar için önemli bir bakım ürünü olan sarımsak yapısında bulunan kalsiyum, sülfür, E vitamini, selenyum, B grubu vitaminleri ve C vitamini gibi maddelerin desteği ile nem dengesini sağlayarak saçların yapısal olarak güçlenmesini desteklemektedir. Sarımsağın kokusundan dolayı bakım ürünü olarak kullanmak istemeyen kişiler için ufak bir öneri olarak bakım sonrası aromalı saç kremleri kullanarak ortaya çıkan koku bastırılabilmektedir. Küçük bir sarımsaklı saç bakım maskesi için iyice dövülmüş sarımsağın üzerine eklenen argan yağı ve zeytin yağlı karışımı saç diplerinize masaj yaparak yaklaşık olarak 10-15 dakika saçlarınızda beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.
  • Faydaları sayılmakla bitmeyen sarımsağın bir diğer faydası da kadınlarda östrojen ve pregesteron gibi cinsiyet hormonlarının dengesini korumak ve yumurtlama düzenini sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesine yardımcı olmaktır. Kadınların yanı sıra erkeklerde de düzenli bir şekilde tüketilen sarımsağın cinsel gücü ve sperm sayısının yanında bir de kalitesini artırdığını ifade eden birçok uzman bulunmaktadır. Bu sebeple bebek planlayan çiftlerin ve üreme konusunda destek alan çiftlerin beslenme düzenlerine sarımsağı eklemeleri oldukça önemlidir. Yani tıbbi desteklerin yanı sıra tüp bebek tedavileri esansında düzenli tüketilen sarımsağın bu tıbbi tedavileri desteklediği bilinmektedir.
  • Çağımız problemlerinin başında yer alan aşırı kilo alma ve zorlu kilo verme süreçlerinde de yer alması gereken bir besin olan sarımsağın kilo verme sürecini olumlu bir şekilde desteklediği bilinmektedir. Sarımsak aşırı kilo alma probleminin neden olduğu bir zorluk olan vücudun yağlanmasında daha çok ön plana çıkmaktadır. Yapısında bulunan maddelerle vücutta bulunan yağların yakımını hızlandırarak zayıflama diyetlerinin vazgeçilmez destekleyici besini olmaktadır. Tabii ki bir uzmanın yönlendirmesini almak şartı ile günde bir diş şeklinde yutulan veya demlenerek çay olarak tüketilen sarımsak hızlı ve sağlıklı kilo verimine yardımcı olmaktadır.
  • İş yaşamının getirdiği stres ve koşturmaca ile kişiler kabızlık, şişkinlik gibi yoğun bağırsak problemleri yaşayabilmektedir. Sarımsak tüketimi ile bu tür bağırsak problemleri de doğal bir şekilde çözüme kavuşabilmektedir.
  • Bütün sayılan olumlu özelliklerin yanı sıra kalori bakımından oldukça düşük olan sarımsak tüketiminde dikkat edilmesi gereken ufak birkaç detay bulunmaktadır. Sarımsak tüketiminin negatif yönlü etkilerinin olabileceği hastalıklara sahip kişilerin doktorlarının fikirlerini alarak tüketime devam etmeleri önerilir. Aç karnına tüketilen sarımsak kimi zaman mide yanması, mide ağrısı veya tansiyon düşmesi nedeniyle yoğun baş dönmelerine ve mide bulantılarına neden olabileceği unutulmamalıdır.
  • Sarımsağın çok önemli faydalarından birisi de kanser tedavisini destekler nitelikte olmasıdır. Kanser tedavisinin temelinde kanserli hücre çoğalışını önlemek ve sağlıklı hücrelerin kanserli hücreleri karşı korunmasını sağlamaktadır. Besinlerle vücuda alınan antioksidanlarla sağlıklı hücrelerin korunumu sağlanır. Sarımsağın yapısında yer alan C ve E vitaminlerinin yanı sıra selenyum minerali bilinen en etkili antioksidanlar arasında sayılabilmektedir. Yapısında bulunan kükürtlü bileşenler sayesinde başta beyin tümörü olmak üzere kolon kanseri, özofagus kanseri, mide kanseri, prostat kanseri, cilt kanseri ve tiroid kanserin gibi kanser çeşitlerinin tedavisini de olumlu yönde desteklediği unutulmamalıdır. Bu sebeple kanserin oluşumuna karşı veya oluşmuş kanserin tedavisi için sarımsağın düzenli bir şekilde beslenme zincirine eklenmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.
  • Kronik hastalıkların kişilerin yaşam refahını düşürerek ve son derece zorlayıcı bir sürece girmesine neden olmaktadır. Kronik hastalıklardan vücudu korumanın birçok yolundan birisi de sarımsağın düzenli bir şekilde tüketilmesidir. Kan şekerinin dengelenememesi al yapısında olan Tip2 Diyabet hastalığında sarımsak tüketimi ile adinopektin hormonunun salgılanarak kandaki seviyesinin artması ile glukoz dengesinin düzene girmesi kolaylaşmaktadır. Bunun yanı sıra insülün direncinin azaltılmasını sağlayarak kan şekerinin tavsiye edilen seviyede tutulmasını sağlamaktadır.
  • Sarımsak şeker hastalığının yanı sıra son yıllarda görülen kişi sayısında artış olan kolestrol düzeyinin dengelenmesine de yardımcı olmaktadır.
  • Kalp damarlarında oluşan plaklar sebebiyle ortaya çıkan kalp krizleri ve kalp-damar hastalıklarının birçoğunda olumlu etkiye sahip sarımsak aterom plaklarının oluşumunu da engellemektedir.

Sarımsak Tüketim Önerileri

Sarımsak tüketimi ve kullanımında kişiler genellikle kokusundan tedirgin oldukları için kullanmaktan kaçınmaktadırlar. Ancak her şeyin pratik bir çözümü olduğu gibi bu konusunda ufak çözümleri bulunmaktadır. Öncelikle sarımsağı çiğ olarak tüketmek isteyen kişilerin temel olarak alabileceği destek tüketimden hemen sonra diş ve dil temizliği olacakken aynı zamanda aromatik şekerlerden de yardım alınabilir. Diğer yandan çay olarak demlemek isteyen ancak keskin kokusu ve tadından dolayı çekingen kalan kişiler için öneri olarak sunulabilecek bir detay çaya eklenecek zencefil, limon veya karanfil gibi aromatik bastırıcılar problemin çözümü olacaktır. Bu sebeple sarımsak tüketimi esnasında ahşap dövecekler ve bıçaklar tercih edilmesi son derece önemlidir. En pratik haliyle tahta kesme tahtası üzerinde bir bıçağın tutma yeri ile küçük ezme hareketleri ile tüketime hazır bir hale getirilebilir.

Sarımsağın Faydaları hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlendirebiliriz? Lif içeriği en yüksek olan gıdalar,yüksek lifli besinler   Kilo vermenin altın kuralları- Sağlıklı Beslenme ve Hızlı Kilo Verme Önerileri B12 Vitamin Eksikliği D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu