Yaşam

Stres Belirtileri ve Stresle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir

Stres nedir

Stres ; herkesin günlük hayatın içinde karşı karşıya kaldığı sorunlardan biridir. Çünkü hepimiz hemen hemen her gün bizleri strese sokan bir çok durumla karşılaşıyoruz.Burada önemli olan stres yapmamaktan ziyade stresle nasıl başa çıkabiliriz? Stresi nasıl yeneriz? gibi soruların cevabını öğrenmektir.Bu yazımızda öncelikle stresin belirtilerini ve stresle başa çıkmanın yollarını siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

STRES BELİRTİLERİ NELERDİR?

Stres zihinsel belirtileri; konsantre olma ve karar verme  güçlüğü, kararsızlık, her şeye negatif bakış açısı, unutkanlık, hafıza zayıflığı,endişeli hal, sinirlilik.

Stres fiziksel belirtileri ; Uyku problemleri,kilo problemleri, mide veya bağırsak problemleri, kas ağrısı,cinsel isteksizlik, halsizlik,bitkinlik,göğüs ağrısı,çabuk yorulma ve terleme,deri döküntüleri

Stres duygusal ve davranışsal belirtileri: Kaygı,karamsar olma, öfke, yalnız hissetme,hassas ve alıngan olma, mutsuz hissetme, iştahsızlık,sürekli erteleme durumları, zararlı madde kullanımı,tırnak yeme gibi alışkanlıklar edinme.

STRESLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

 • Egzersiz; stresle baş etmek için yapabileceğiniz en önemli eylemlerden biridir.Kendiniz için bir egzersiz programı oluşturun ve düzenli olarak yapmaya devam edin. Düzenli egzersiz yapanların yapmayanlara göre kaygı ve stres yaşama olasılığı daha düşük olur.Zor görünebilir fakat egzersiz yoluyla vücudunuza fiziksel baskı uygulamak zihinsel stresinizi alacaktır.
 • Düzenli beslenin; Sağlıklı ve düzenli beslenme fiziksel olarak sizi daha dinç hissetirir ve enerji verir.Dengeli beslenme stresi azaltmada oldukça etkilidir.
 • Strese neden olan durumları fark edin ; Sizi strese sokan durumların bilincinde olmak bununla başa çıkabilmek için önemlidir.
 • Kafein alımınızı sınırlayın ;Kahve, çay ve enerji içeceklerinde bulunan kafeinin yüksek dozda alımı kaygıyı daha da artırabilir.
 • Başkalarıyla vakit geçirin;Kendinizi güvende hissettiren ve sizi anlayan bir insanla kaliteli zaman geçirmek stresi azaltmada oldukça etkilidir.Bu aileden veya arkadaşlarınızdan biri olabilir.Onlarla zaman geçirmek size zor zamanlarda yardımcı olabilecek bir aidiyet ve öz değer duygusu hissettirir.
 • Gülün;Gülmek sağlık için iyidir ve stresi hafifletmeye yardımcı olabileceği gibi kaslarınızı gevşeterek gerginliğinizi de alır.Aynı zamanda gülmenin bağışıklık sisteminizi  iyileştirmede de rolü vardır.
 • Hayır demeyi bilin; Hayatınızda sizi strese sokan durumların kontrolünü elinize alın. Neyi yapmak istediğiniz konusunda seçici davranmak ve gereksiz yere size yük olacak şeylere hayır demek stresi azaltır. Yapmak istemediğiniz şeylere daha sık hayır demekle başlayın. Çünkü üzerinize istemediğiniz sorumlulukları almamak sizin tercihiniz olmalıdır.
 • Ertelemeyin ; Stresinizi kontrol altında tutmanın diğer yolu da ertelemeyi bırakmaktır. Erteleme sizi daha stresli hale getirecektir.Bu nedenle erteleme duygunuzun üzerine gidin ve onu yenin.Buna kendinize bir yapılacaklar listesi oluştururak başlayabilirsiniz.
 • Derin nefesler alın ; Derin nefes almanın amacı, farkındalığınızı nefesinize odaklayarak daha rahat hissetmenizi sağlamaktır. Derin nefes alma egzersizleri, gevşeme tepkinizi kontrol eden parasempatik sinir sisteminizi harekete geçirmede etkilidir.Nefes alma hareketi, kalp atış hızınızı yavaşlatmaya yardımcı olarak daha huzurlu hissetmenizi sağlar.
 • Sakinleştirici kokulardan yararlanın; Bazı kokuların yatıştırıcı etkisi vardır.  Lavanta,Gül,Bergamot, portakal çiçeği, Sardunya bunlardan bazılarıdır. Ruh halini iyileştirmek için kokulardan yararlanma yöntemine aromaterapi adı verilir. Aromaterapi; stres ve endişenin azaltılmasına yardımcı olacaktır.
 • Yatıştırıcı müzikler dinleyin; Müzik dinlemek vücut üzerinde çok rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve stres azaltmaya destek olur.
 • Bol bol uyuyun,aşırı alkol, tütün gibi ürünlerin kullanımından kaçının.
 • Kendinize zaman ayırın . Hoşunuza gidebilecek başka aktiviteler edinmeye çalışın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu