Sağlık

Su çiçeği Nedir? Suçiçeği Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Su çiçeği çoğunlukla çocukluk dönemlerde görülen, döküntü ve kaşıntılara neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. Hava ve temas yoluyla bulaşan VaricellaZoster Virüsüne karşı aşılama önemli bir koruyucudur.

Su çiçeği nasıl geçer

Suçiçeği Nedir – Belirtileri Nelerdir?

Suçiçeği belirtileri nelerdir? Sorusu özellikle ebeveynlerin sıkça sorduğu sorular arasında geliyor. Zira çoğumuzun çocukken geçirdiği bu hastalığın belirtilerini hatırlamakta fayda var.

Suçiçeği virüsü hastalığı kişinin vücuduna girdikten sonra 10 ila 21 gün arasındaki zaman diliminde kendini gösterir. Henüz belirgin işaretlerin öncesinde hastada; ateş, baş ağrısı, iştahsızlık, halsizlik ve aşırı yorgunluk belirtileri sık sık görülür. Ardından tipik suçiçeği belirtisi olan kırmızı ve kaşıntılı su kabarcıkları görülür.  Bu su döküntüleri başta içi sulu ve berrak kesecikler halindedir. Ardından berrak olan renk hastalığın ilerlemesiyle bulanık bir hale gelir.

Bu kabarcıklar kişide kaşıntıya neden olur. Gövdeden başlayan döküntüler daha sonra yüzde, kafa derilerine doğru bulaşır. Kimi hastalarda ağız içinde de aynı durum görülmektedir.

Suçiçeği Kimler İçin Risklidir?

Suçiçeği kimler için risklidir? Ne yazık ki suçiçeği hastalığı özellikle belli başlı hastalar için ölümcül bir risk oluşturabilmektedir. Bu kişiler;

  • Yeni doğmuş bebeklerin henüz ilk ayı
  • Gebelik sürecinin 28 haftasını tamamlamadan doğan bebekler
  • Kortizon tedavisi alan kişiler (iki hafta ya da daha uzun süreyle)
  • Kanser hastalarında suçiçeği hastalığı ağır, yaygın ve uzun süre seyreder.
  • Baskılanmış bağışıklık sistemine sahip olan kişiler
  • Hamilelik sırasında suçiçeğine yakalanan kişiler, hastalık zamanla zatürreye dönüşebilir ve ağır bir süreçte yaşanır.

Suçiçeğinde İstenmeyen Durumlar Nelerdir?

Suçiçeğinde istenmeyen durumlar nelerdir? Sorusu başta ebeveynler olmak üzere birçok kişi tarafından merak edilen sorulardan biridir. Suçiçeği hastalığı çoğu zaman hafif geçirilen bir hastalık olsa da nadiren de olsa komplikasyon durumu görülebilir.

Bu komplikasyonların en sık görüleni bakteriyel enfeksiyondur. Bu durumun ilk nedeni hastalık sırasında kaşınan kişide deri lezyonlarının mikrop kapmasıdır. Zira kaşındıkça aşınan deri dökülmeleri ardında vücut mikroplara karşı daha savunmasız olur. Bu durum vücutta apseye neden olabilir.

Yine nadiren kanın pıhtılaşmasını sağlayan kan baloncukları (trombosit sayısı) azalarak kanamalı hastalığa neden olabilir. Bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ise zatürre durumu oluşabilir.

Bunların yanı sıra ender olarak da ensefalit adı verilen beyin iltihabı yer alır. Bu hastalık diğerlerinden daha ölümcüldür. Suçiçeği hastalığının ardında kalp zarları iltihaplanması, erkek hastalarda testis tutulumu, eklem iltihabı, böbrek iltihabı ve mide gastriti gibi sorunlar yeni hastalıklar oluşabilir. Bağışıklık sistemi zayıf hastalarda organlara yayılım görülebilir.

Suçiçeği Tanısı Nasıl Konur?

Su çiçeği tanısı nasıl konur? Suçiçeği hastalığı başta deri döküntüleri ile kendini belli eden hastalıktır. Daha önce suçiçeği geçirmemiş olan kişilerin yakın zamanda aynı hastalığı geçiren kişiler ile yapılan temas önemli bir ipucudur. Deride çıkan ve döküntü şeklinde gözlenen yayılım ardından ELİSA testi adı verilen antijen (mikroorganizma proteini) ve antikor ile teşhisi konulur.

Su çiçeğinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Su çiçeğinin tedavisi nasıl yapılır? Hastalığa yakalanan kişiler tarafından cevabı merak edilen soruların başında geliyor. Su çiçeği hastalığı tanısı konulan hastalara bulgulara göre tedavi uygulanır. Kişinin ateşi çıkması durumunda ateş düşürücüler kullanılır, burada önemli husus aspirin verilmesi sakıncalı bir durumdur. Ayrıca yine bu ilaçlar arasında hastanın, daha önce geçirdiği ya da sahip olduğu başka bir hastalık varsa tespit edilir ve sakıncalı ilaçlar kullanılmaz. Kaşıntılar içinse oral (ağız) yoluyla ve sürülmek suretiyle kaşıntı giderici ilaçlar kullanılır. Bağışıklık sistemi baskılanmış yetişkin hastalarda anti viraltedavi uygulanır.

Yine önemli hususlardan biri, suçiçeği hastalığına yakalanan biriyle temas eden kişi 72 saat içinde yaptırdığı aşı sonra hastalıktan korunmuş olur. Suçiçeği hastalığı için koruyucu aşı 12 aylıktan büyük bebeklere uygulanır.

Su çiçeği hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, su çiçeği nedir ve su çiçeği tedavi yöntemleri konusunda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin B12 Vitamin Eksikliği ve D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu