Sağlık

Trigliserid yüksekliği nasıl düşürülür? Trigliserid neden yükselir

Trigliserid; kanda bulunan vücut için gerekli olan en önemli enerji kaynaklarındandır. Sağlık için gereklidir ve her kişide belli miktarlarda olmalıdır. Sıklıkla yapılan rutin kan testlerinden biridir. Kandaki trigliserid değerinin normalin altına düşmesi trigliserid düşüklüğü, fazla yükselmesi de trigliserid yüksekliği olarak tanımlanır. Sağlık bakımından her iki durum da tehlike oluşturabileceği için trigliserid her insanda normal düzeyde olmalıdır.

Trigliseridin yüksekliği kalp – damar ve karaciğeri olumsuz olarak etkileyerek ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Yazının devamında trigliserid nasıl düşürülür? trigliserid yüksekliği neden olur? Yüksek trigliserid nedir? Trigliseridi düşürmek için neler yapılmalıdır? Trigliserid yüksekliğinin belirtileri nelerdir? gibi sıklıkla sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Trigliserid nasıl düşürülür?

TRİGLİSERİD NEDİR?

Trigliserigler, kanda yer alan bir tür yağ (lipidler) olup her insanda yeterli ve normal düzeyde olmak zorundadır. İhtiyaçdan daha fazla alınan ve anlık olarak kullanımına gerek duyulmayan yağları vücut, trigliseride dönüştürüp yağ hücrelerinde depolayarak ekstra enerji gerektiren eylemler ya da uzun süre açlık gibi durumlarda depodaki trigliseridi enerjiye dönüştürerek kullanır.

Trigliseridin vücuda birçok faydası bulunmaktadır. Trigliseridler; vücudun temel ihtiyaçlarını karşılayarak tansiyonun yükselmesini engeller. Bağışıklık sistemimizi güçlendirirken vücut ısısının dengede kalmasına katkı sağlar. Hücrelerin beslenmesine ve bununla birlikte iç organları dış etkenlere karşı korumakla görevlidir.

TRİGLİSERİD YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Vücuda çeşitli gıdalar aracılığı ile; sağlıklı ve sağlıksız yağlar trigliserid düzeyine katkı sağlarken, yağlı kırmızı et, kümes hayvanlarının deri kısımları, yağlı süt ve ürünleri, trans yağlar, margarinler gibi alınan bu besinler trigliserid düzeyini fazla yükseltme potansiyelindedir. Vücuda alınan enerjinin uzun sürece harcanılan enerjiden daha yüksek devam etmesi, yağ içeriği fazla besinler sürekli yenmesi ve fazla miktarlarda alkol tüketilmesi trigliseridi yükseltmektedir. Trigliseridin yüksekliği hipertrigliseridemi adını alır.

TRİGLİSERİD YÜKSEKLİĞİ NEDENLERİ NELERDİR?

TRİGLİSERİD NEDEN YÜKSELİR?

Trigliseridin yüksekliği; karaciğer, kalp-damar ve pankreasla ilgili hastalıklar bakımından risk oluşturur. Bu nedenle trigliseridin normal seviyede olması için çaba göstermeli ve yükselmesine neden olan faktörleri ortadan kaldırarak bu hastalıkları uzaklaştırabiliriz.

Trigliseridin yükselmesine neden olan risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sağlıksız veya dengesiz beslenmek
 • Öğünlerde fazla yemek yemek,uzun süreli olarak vücudun harcadığının üstünde enerji almak
 • Fazla kilo ya da obezite
 • Ailede yüksek trigliserid-kolesterol öyküsü olması
 • Genetik rahatsızlıklara sahip olmak
 • İşlenmiş gıda tüketmek
 • Aşırı sigara- alkol kullanmak
 • Hareketsiz yaşam biçimi
 • Tansiyon yüksekliği, kalp hastalıkları, akut ya da kronik böbrek hastalıkları, Diyabet -şeker hastalığı, tiroid hastalıkları, karaciğer ile ilgili rahatsızlıklar gibi hastalıklara sahip olmak

 TRİGLİSERİD YÜKSEKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Trigliserid düzeyi özellikle kalp sağlığı açısından hayati önem derecesindedir. Trigliserid seviyesi genellikle çok yüksek olmadığı müddetçe herhangi bir belirti göstermeyebilir. Ancak 500 mg.dL düzeyini aşması halinde belirli semptomlarla ortaya çıkmaktadır. Sağlıklı bir yetişkin için ideal trigliserid düzeyi 150 mg/dL’nin altı olarak belirlenmiştir. 150 mg/dL ile  200 mg/dL arası sınırda kabul edilir. 200 mg/dL ve bu değerin üstü trigliserid yüksekliği olarak tanımlanmaktadır.

En yaygın olarak görülen trigliserid yüksekliği belirtileri;

 • Baş ağrısı
 • Pankreasın iltihabı- pankreatit
 • Yorgunluk –halsizlik
 • Dirsek eklemlerinde veya diz eklemlerinde nodül oluşması

Bu belirtilerin ortaya çıkması trigliserid oranının çok yüksek değerlerde olduğunun işaretidir. Bunun daha ciddi sağlık problemlerine yol açmaması için yaklaşık altı ayda bir kanda kolesterol-trigliserid düzeylerinin baktırılması önemlidir.

Trigliserid düşürmek için neler yapmalıdır?

 • Düzenli egzersiz veya günde yarım saat yürüyüş yapmak
 • Fazla kilolardan kurtulmak (Trigliserid yüksekliğinin önemli nedenlerinden biri de fazla kilo olduğu için uygun diyet programları ile fazla kilolardan kurtulmak trigliseridi düşürmeye yardımcı olacaktır)
 • Lifli gıdalar tüketmek (Muz, elma, kayısı, bezelye, soya fasulyesi, mercimek örnek olarak verilebilir)
 • Omega-3 yağı tüketmek (Trigliseridi düşürmeye ve dengede tutmaya yardımcı olur. Haftada iki kez sardalya, somon gibi balıkları tüketmek yardımcı olacaktır)
 • Şekerden, İşlenmiş Gıdalardan uzak durmak
 • Sık sık ve az yemek tüketmek
 • Bal ve pekmez gibi besinleri doğal diye düşünerek fazla tüketmemek
 • Sağlıklı Yağlar tercih etmek (zeytinyağı gibi)
 • Alkol ve sigaradan uzak durmak
 • Trigliseridi düşüren besinler tüketmek (Yulaf, mısır, arpa, mısır, pirinç, buğday, kepekli makarna, ton balığı, uskumru, alabalık, zeytinyağı, kanola yağı, fındık yağı, ceviz, badem, fındık, fasulye, lahana, semizotu, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler, adaçayı, ayçiçeği, nane, kekik )

TRİGLİSERİD YÜKSEKLİĞİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Trigliseridin yüksekliğinde tedaviye öncelikle kan lipitlerinin araştırılmasına yönelik Total kolesterol, Trigliserit, HDL, LDL, VLDL tetkiklerinin 8-12 saatlik bir açlıkla kan yoluyla bakılması ile başlanır. Sonuç değerlerindeki duruma ve trigliseridin yüksekliğine göre hekim tedavi şekline karar verecektir. Öncelikli olarak beslenme şekli ve yaşam tarzı ile ilgili hastadan alınan bilgiler eşliğinde trigliseridin yükselmesinde etkili olabilecek faktörler ortadan kaldırılır. Ayrıca kilo kontrolünün sağlanması için de uygun bir yol izlenir. Lipit profilinin normal hale gelmesi açısından kilo kontrolü oldukça önemlidir. Hastalar hekim tarafından diyetisyene yönlendirilebilir.

Kalp-damar, karaciğer ve pankreas hastalıklarının önüne geçilebilmesi ve genel sağlığın iyileşmesi açısından kan lipidleri (Kolesterol, trigliserit, hdl, ldl,vldl) normal değer aralığında olmak zorundadır.Bu nedenle düzenli aralıklarla bu tetkiklerin yaptırılması  büyük önem taşır.

Trigliserid yüksekliği ve tedavisi hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin B12 Vitamin Eksikliği ve D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu