Sağlık

Tüberküloz Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tüberküloz daha çok bilinen adıyla verem Myccobacteriumtuverculosis adlı bakterinin solunum yolunu istila etmesiyle ilk olarak akciğerlerde yaygın iltihapa neden olan hastalıktır. Bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktır. Gırtlak ya da akciğer veremi bulunan hastalar tüberkülozun kaynağı olabilir ve enfeksiyon kapmış kişilerin aksırma, hapşırma, öksürme gibi nedenlerle ortamda yayılma eğilimi gösterir. Özellikle kapalı alanlarda yaşanan bu durum sonrası, aynı ortamda bulunan kişiler hastalığı kaparak yayılmayı sürdürebilir.

Tüberküloz belirtileri ve tüberküloz tedavi yolları

Tüberküloz (Verem) Belirtileri Nelerdir?

Tüberküloz hastalığına yakalanan kişiler, bu durumdan habersizce aylarca hiçbir semptom göstermeden gündelik yaşamlarına devam edebilir. Bu dönemde kişinin bağışıklık sistemi bakteriye karşı savaşarak bakterinin yayılmaması adına mücadele eder. Bağışıklık sisteminin yeterince dirençli olamadığı durumlarda mikroplar aktif hale gelerek verem hastalığı kendini gösterir. Tüberküloz (verem) belirtileri şunlardır;

  • 15 günden fazla süren öksürük şikayeti,
  • Yüksek ateş, gece terlemesi, 
  • Şiddetli göğüs ağrısı, 
  • İştahsızlık, hızlı kilo kaybı,
  • Halsizlik, yorgunluk, 
  • Hastalığın ilerleyen dönemlerinde kanlı balgam

Tüberküloz (Verem) Nedenleri Nelerdir?

Tüberküloz (verem) nedenleri yapılan araştırmalara göre dünya üzerindeki tüm  hastalıkların %2.5’luk kısmı önlenebilir ölümlü hastalıkların ise %26’lık kısmını verem oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Hastalığın en sık görüldüğü yerler Güney Asya, Doğu Asya ve Afrika kıtanın hemen her yerinde yaygındır. Ancak dünyanın her yerinde görülmesi olasıdır ve her yıl 9,2 milyon kişinin tüberküloz hastalığına yakalandığı bilinmektedir. Bu araştırma raporlarına göre hastalık yoğun göçler ve Hepatit B hastalığının görülme sıklığına paralel olarak sıklaşmaktadır. Kırsal kesimlerden kentlere yapılan göçler nedeniyle hastalığın yayılımı artarken AIDS hastalığına bağlı bağışıklık direncinin düşmesiyle kişiler virüse karşı dayanıksız hale gelir.  Hastalığın kaynağının Güney Afrika olduğu tahmin edilmektedir.

Tüberküloz Tanısı Nasıl Konur?

Tüberküloz tanısı, hastalığın belirtilerinin görülmesi üzere kişinin akciğer grafiği ile bakılır. Fakat yine de kesin bir teşhis konulması adına kişiden balgam tükürüğü örneği alınarak tberculosis bakterinin varlığına rastlanılması gerekir. Mikroskobik yöntemler ile laboratuvar ortamında incelenerek kesin tanı konulabilir. Daha çok sürekli öksüren kişilerin bunun nedenini; sigara, alkol, gribal enfeksiyon gibi nedenlere bağlanırken bu durumun sıklaşmasından itibaren bir muayene edilmesi önem taşımaktadır. Aksi halde virüsün tüm vücudu sarması gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. Verem hastalığı yalnızca bireysel değil, toplum sağlığını tehdit eden hastalıklardan biridir. Bu nedenle kişilerin daha çok verem nedir, nasıl yayılır, belirtileri nelerdir gibi soruların bilinçli olarak halka empoze edilmesi gerekmektedir.  Hastalıklarda doğru teşhis, zamanında müdahale hem bireylerin hem de toplumun yararı açısından hayati önem taşımaktadır. Bir uzmana görülmeden önce teşhisin konulması mümkün değildir.

Tüberküloz Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tüberküloz tedavisi yöntemleri, hastalığın tedavisi için geliştirilmiş özel ilaçlar ile sağlanır. Özelikle hastalığın ilk evrelerinde kullanılan bu ilaçlar kişinin iyileşmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi adına büyük önem oluşturur. Bu ilaçlar arasında en etkili olanları dört farklı çeşide ayrılır.  Erken müdahale ile özellikle hastaların büyük çoğunluğu veremi kolayca atlatabildikleri gözlemlenmiştir. İlaç tedavisi 6 ay zaman zarfı içerisinde başlayan süreler ile oluşturulmaktadır. Bu durum hastalığın şiddetine, cinsiyetine, yaşına ve daha önce yaşadığı ya da sahip olduğu varsa diğer hastalıklar göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir.  Erken tanı ile hastalığın kontrol altına alınması ve tüberküloz belirtileri gösteren kişilerin zamanında önlem almaları gerekmektedir.   Yukarıda verilen belirtileri gösteren kişilerin zaman kaybetmeden uzman bir doktora görülmeleri hem toplum hem de kişiler arasında önemlidir.

Tüberküloz(verem)  hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken,  bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Örneğin B12 Vitamin Eksikliği ve D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu