Sağlık

Dış Kulak İltihabı Nedir, Nasıl Oluşur, Belirtileri

Dış Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Dış Kulak İltihabı Nedir, Nasıl Oluşur, Belirtileri Neler?

Çeşitli nedenleri bulunmakla beraber ağır işitme kayıplarına da yol açabilen dış kulak iltihabı ağrılarla ortaya çıkar. Kulak kiri olarak tanımlanan salgı yapan hücreler, koruyucu görevi taşır. Salgının yeterli düzeyde olmamasıyla başta egzama olmak üzere çeşitli hastalıklar görülmeye başlanır. Mikropların ıslak bölgede kalmasıyla beraber bir iltihaplanma söz konusu olur. Zaman zaman ortaya çıkan şiddetli kulak ağrıları ve varsa kulaktan gelen akıntılara karşı dikkatli olunmalıdır.

Dış Kulak İltihabı Nedir,Nasıl oluşur? Dış Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak İltihabı Neden Olur?

Dış kulak yolu cildinde var olabilecek hasarlarla ortaya çıkarken egzama, dermatit sonucu oluşabilir. Bunun haricinde dış kulak iltihabı şu nedenlerle kendisini gösterir;

  • Dış kulak yolunun sertçe kaşınması sonucunda ortaya çıkan yaralanmalar,
  • Aşırı derecede kaşıma sonucunda,
  • Çeşitli bakterilerin yerleşmesi halinde,
  • Kanama ve kesilme durumlarının devamlı tekrar edilmesi nedeniyle iltihaplanma az ya da çok miktarda görülür.

Dış Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

İlk ve belki de en önemli belirtisi geçmek bilmeyen kulak ağrılarıdır. Kulak yolu özelinde bir kapanma gerçekleşeceği için işitme kaybı da olabilmektedir. Ayrıca bir diğer önemli belirtisi ise akıntı durumlarıdır. Ağrıların nasıl bir his verdiğine göre değişkenliği vardır. Eğer kişide dış kulak iltihabı varsa kulağa baskı uygulanması sonucunda ağrı artar. Böyle bir durum yaşanırsa iltihaptan söz edilir. Akıntı ise sarıya yakın bir şekilde olmaktadır.

Gündelik yaşamı son derece olumsuz bir şekilde etkileyen bu rahatsızlığın geçirilmesine dair basit çözümler bulunmaktadır. Bu belirtilerin olması halinde hiç vakit kaybetmeden doktora başvurarak tedavisine başlanılmalıdır.

Dış Kulak İltihabı Tedavisi

Halihazırda dış kulak yolu iltihabı özelinde ilaç tedavisi çokça kullanılır. Ağızdan alınacak antibiyotiklerle bu bölgede yaşanan iltihap geçirilebilir. Akıntı ve ağrılar son bulabilirken aynı zamanda kulak için damlalar kullanılmaktadır. Genellikle doktorların tavsiye ettiği antibiyotikler bu iltihap durumuna özel olduğu için yüksek doz almamaya da dikkat edilmelidir. Ayrıca dış kulak iltihabı sonrasında görülebilen mantar enfeksiyonu varsa ek birtakım tedavilerle bu durum giderilir. Erken bir şekilde yapılacak tanı ve tedavilerin iyi sonuçlar alma noktasında avantajı da son derece yüksek.

Dış Kulak İltihabı Belirtileri, Dış Kulak İltihabı neden olur ve Dış Kulak İltihabı Tedavisi  hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Sitemizde yer alan;

gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu