Anne - Çocuk

Yeni Doğan Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni doğan Bebek Bakımı; gerçek bir sorumluluk gerektiren önemli bir deneyimdir. Bebeğinizin doğduğu zamandan itibaren altını değiştirmeden banyo yapımına kadar yapmanız gereken birçok eylem bulunur. Bebekler nazik bakım isterler fakat aynı zamanda göründüklerinden daha dayanıklıdırlar. Bu yazımızda sizlere bebek bakımı ile ilgili yöntemler sunulacaktır.

Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalı

Yeni doğan bebeklerin bakımında uyku en zor çözülebilecek konulardan biridir. Her bebek farklıdır ve dolayısıyla uykuları da birbirinden farklı olabilir. Doğumdan sonraki ilk zamanlarda bebekler genellikle çok fazla uyuyabilirler.Bu nedenle iki saatte bir bebeği uyandırıp emzirmek gerekir.

Miniklerimizin gece ve gündüz kavramları olmaz. Bu sebeple sürekli olarak ışık yakmamalı, gündüzken bebeğin günü anlaması gece iken de loş bir ışıkla ortamı biraz karartmak yerinde olacaktır.

Yeni doğan bebeğinizde bazı doğum lekeleri bulunabilir. Pembe izler kaşların arasında burnunda veya boyun çevresinde olan lekelerdir. Bunlar ilk birkaç yıl içerisinde solarak kaybolurlar. Gül izleri kırmızı ve hafif kabarık olup yedi sekiz yaşlarına kadar genellikle kaybolurlar. Bulunduğu yer tıbbi bir engel içermedikçe çoğu doktor tedavi önermez.

Benler bulunabilir, deri üzerinde bulunurlar kalıcı olur fakat bebek büyüdükçe onlar büyümez. Kalçada mor siyah lekeler bulunabilir. Bebek büyüdükçe solarlar ama tamamen kaybolmazlar. Yeni doğan bebeğinizde refleksler vardır. Bebeğinizin ilk refleksleri göğsünüzü emmek için arayışa geçmesi ve emmesidir.

Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yeni doğan bebekler ellerine parmağınızla dokunduğunuzda parmağınızı kavrarlar veya ayak parmaklarına dokunduğunuzda ayak parmaklarını kıvırırlar ve çok kuvvetli olurlar. İrkilmeler bulunur; bebeğinizin ani bir seste ya da korktuğu an verdiği tepkidir. Elleriyle tutunacak bir şey arıyormuşçasına kollarını uzatır.

Yeni doğan bebeğinizle evde ilk günler biraz zorlu geçebilir. Bebeğinize alışma süreci onunla bir hayata adım atmak ve sorumluluk almak ilk zamanlarda zor gelebilir. Endişe etmeyin. Bebeğinizle ilgili ihtiyacınız olan tüm malzemeleri önce hazırlarsanız işiniz daha kolay olacaktır. Bebeğinizin ilk zamanlarında bulunması gerekenler;

 • en az beş adet tulum
 • en az beş adet fanila,
 • zıbın,
 • kış için sıcak tutan bere,
 • atkı,
 • bebek başlığı,
 • banyo havlusu,
 • yumuşak başlıklı saç fırçası,
 • bebeklere özel tırnak makası,
 • çocuk bezi,
 • alt değiştirme örtüsü,
 • temizleme pamuğu,
 • pişik kremleri veya yağları,

beslenme süreci için;

 • en az iki emzirme sütyeni,
 • biberon,
 • bebek battaniyesi,
 • bebek çarşafı,
 • bebek yorganı,
 • yumuşak bebek yastığı,
 • dışarı çıkmak için bebek arabası,
 • oto koltuğu,
 • banyosu için bebek küveti,
 • bebek küveti askı örtüsü,
 • ağız mendilleri.

Yeni Doğan Bebeğinizle ilk 1 Ay

Öncelikle yeni doğan bebeğinizin dikkatli tutulmaları gerekir. İlk süreçlerde bakıma muhtaç oldukları için emzirmek, altını değiştirmek, gazını çıkarmak, banyo yaptırmak için onları tutarsınız. Öncelikle kendinize güvenin ve endişeli olmayın. Siz endişeli iken bebeğiniz bunu hissedecektir. Siz kollarınızla güvenle tuttuğunuzda bebeğiniz kendini güvende ve huzurlu hisseder.

Yeni Doğan Bebeğinizin Giyimi

Yeni Doğan bebek kıyafetlerinde mümkün olduğunca esnek kıyafetler tercih edin. Giysileri rahat giyinen ve rahat çıkabilen giysiler olduğunda işiniz daha kolaylaşacaktır.  Yeni doğan bebek kıyafetlerini temizlerken bebeğe uygun çamaşır deterjanları kullanın. Ciltleri çok narindir. Zıbınlardaki çıtçıt kısımları esnek olmadığında bebeğinizin canını acıtabilir. Buna dikkat etmeniz gerekir.

Yeni Doğan Bebeğinizi Temizlerken

Yeni doğan bebek bakımı için her gün banyo yapılması gerekmez. Bebekler çok yıkanmaktan sudan hoşlanmazlar. Emeklemedikleri için zaten çokta kirlenmezler. Banyo aralarında bebeklerin cinsel organlarının dışında, el, yüz, boyun ve ayaklarını temiz tutmak yeterlidir. Bu temizliği kaynamış ılık su ve temizleyeceğiniz her alan için ayrı pamuk parçaları ile yapabilirsiniz.

Bebeğinizin tırnaklarının kesimi için yuvarlak uçları olan bebeklere özel tasarlanan tırnak makaslarını tercih edin.Bunun için tırnakları daha yumuşak olacağı için en uygun zaman banyo sonrasıdır.

Yeni Doğan Bebeklerin Göbek Bağı Temizliği 

Bebeğinizin göbek bağı doğumundan yaklaşık 7-8 güne kadar kurur ve düşer. Düşene kadar göbek bağı ve bölgesini kuru tutmaya çalışın. Göbek bağı hava ile temas ederse daha kolay kurur. Bu nedenle bebek bezleri ile bu bölgeyi kapatmamaya özen gösterin. Kızarıklık, şişme vs. oluşursa enfeksiyon riski taşıyabileceğinden doktorunuza danışın.

Göbek Bağı temizliği için büyük ihtimalle siz hastaneden ayrılmadan önce size bir sıvı verilecektir veya bu konuda sizi bilgilendireceklerdir. Göbek bağının çevresini parça pamukla silin ve kuru temiz bir bezle nazikçe kurulayın. Bebeklerde erkek bebeğin penisini aşağı doğru silin ve yumurtalıkların etrafını nazikçe temizleyin.

Kız bebeğin ayak bileklerini bir elinizle tutarak kalçasını kaldırın ardından önden arkaya doğru nazikçe silin. Anal bölgeyi tekrar yeni bir pamukla silin. Bu yöntem enfeksiyon riskini azaltır.

Bebeklerde uyku sorunları olabilir. İlk birkaç ay içinde bebeğiniz bir seferde en fazla dört saat uyuyabilir. Sonraki üç ayda beş saati bulabilir ve zaman ilerledikçe gece uyku süresi de uzar. Bebeklerin gece uyanmalarının asıl nedeni acıkmalarıdır. Karınları ilk aylarda küçük oldukları için çabuk doyarlar ve sık acıkırlar.

Uyku problemlerinin diğer nedenleri ise gazı olabilir, çok terlemiş ya da çok üşümüş olabilir, pişik ya da cildi tahriş olmuş onu rahatsız ediyor olabilir veya bir sağlık sorunu olabilir. Eğer önceden iyi uyuyorsa ve şimdi durum farklıysa ateş belirtisi varsa veya sürekli ağlıyorsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Benzar Yazılarımız

Diyet – Sağlıklı Beslenme ve Hızlı Kilo Verme Önerileri

Adet Düzensizliği (Regl) ve Adet Gecikmesinin Nedenleri

Yeni Doğan Bebek Bakımı hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, Yeni Doğan Bebek konusunda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu