Sağlık

Zona Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Zona hastalığının belirtileri nelerdir?

Zona Hastalığı konusunu inceleyeceğimiz bu yazımızda aynı zamanda Zona Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Zona hastalığı neden olur , Zona Hastalığının belirtileri nelerdir gibi pek çok merak edilenlere de yanıt vermeye çalışacağız.

Zona Hastalığı Nedir? Belirti ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Birçok belirtisi bulunan ve farklı sağlık problemlerinin yol açtığı Zona hastalığı, tanısı oldukça zor bir hastalık. Gece yanığı ismi ile de halk arasında bilinen Zona, hastanelerdeki enfeksiyon hastalıkları bölümünde farklı araştırmalar sonucunda netleştirilebiliyor. Kesin bir tanı koyulana kadar ise birçok kişi internette yaptığı araştırmalar sonucunda belirtileri değerlendirip bir uzmana başvurup başvurmaması gerektiğine karar veriyor. Biz de bu sebeple yazımızda Zona hastalığının neden ve belirtilerini sizler için derledik.

Zona Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Zona hastalığı neden olur , Zona Hastalığının belirtileri nelerdir

Zona hastalığı neden olur?

Zona, tıp dünyasında sinirlerde meydana gelen enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Varicella Zoster olarak adlandırılan virüs, sinir üzerinde enfeksiyon oluşturarak yönetilen ciltte yaralara yol açar. Bu virüsün çocukluk döneminde görülen Suçiçeği hastalığına da yol açtığı ve yalnızca bu hastalığı geçirenlerde görüldüğü bilinmektedir.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte bağışıklıkta görülen zayıflamalar sebebiyle Varicella Zoster virüsü vücutta tekrar aktif hale gelebilmektedir. Uzmanlar bunun net bir sebep olmadığını söylemekle birlikte Zona hastalığına daha çok ileri yaştaki ve bağışıklığı düşük kişilerin yakalandığı gözlemlenmiştir.Buna ek olarak yoğun stres ve travmaların da Zona’yı tetiklediği bilinmektedir. Hastalığın kesin tanısı için ise bir hastaneye başvurarak uzman doktora muayene olmak oldukça önemlidir.

Zona hastalığının belirtileri nelerdir?

Zona, vücudun sırt, kalça, yüz, boyun ve gövdenin bir kısmında görülmektedir. Kimi hastalarda hafif geçmekle birlikte bazı kişilerde yoğun ağrılara yol açabilir. Zona hastalığı bulunanlarda en sık görülen belirtiler ise şu şekildedir;

  • Lenf bezlerinde şişme
  • Vücutta oluşan sıvı dolu kabarcıklar
  • Yüksek ateş
  • İstemsiz titreme ve kas hareketleri
  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Ciltte yanma, kaşınma ve batma hissi
  • Yorgunluğun yol açtığı halsizlik
  • Mide bulantısı

Zona hastalığının tedavisi nasıl uygulanmaktadır?

Birçok cilt hastalığı gibi Zona hastalığı için de kesin çözüm oluşturan bir tedavi yöntemi henüz geliştirilememiştir. Fakat günümüzde kullanılan antiviral ilaçlar sayesinde semptomlar yavaşlatılarak atak dönemlerinin çok daha hafif geçmesi sağlanabilir. Ayrıca cilt üzerinde hissedilen yanma, batma ve ağrılara yönelik uygun hap ve kremler de doktor kontrolünde kullanılabilir.

Zona hastalığı hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızın sonlarına doğru gelirken, bu konuda son derece sade ve açıklayıcı olmaya çalıştık. Sitemizde yer alan;

gibi sitemizde yayınlanan en son konulardan anında haberdar olmak için, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından bizi takip edebilir, konu ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu